wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

ASF wrócił do gospodarstw. Pierwszy przypadek potwierdzony w Wielkopolsce

spot_img

Potwierdziły się przypuszczenia o wystąpieniu ogniska ASF w powiecie leszczyńskim na terenie województwa Wielkopolskiego. Skierowane próbki krwi z chlewni w Boguszynie do Instytutu Weterynarii w Puławach dały niestety wynik pozytywny.

Pierwszy przypadek ASF w stadzie w 2022 r.

Wirus, który zaatakował chlewnię w Boguszynie, w gminie Włoszakowice, w powiecie leszczyńskim.  To pierwszy przypadek od pół roku. Stado, w którym potwierdzono wirusa liczy 130 loch. Nie jest na ten moment znany sposób w jaki ASF przedostał się do gospodarstwa, jednak można wnioskować, że przyczynić mógł się do tego przypadek stwierdzonego wirusa u samicy dzika nieopodal Boguszyna. Oczywiście gospodarstwo zostało objęte procedurami związanymi z likwidacją choroby. 

ASF w Wielkopolsce to cios dla krajowego sektora trzody

Potwierdzony przypadek ASF w Boguszynie to kolejne kłody pod nogi dla producentów trzody chlewnej.  Obowiązujące przepisy ustanawiają w promieniu co najmniej 3 km obszar zapowietrzony, a w promieniu co najmniej 10 km – obszar zagrożony. Żeby sprzedać żywiec z zapowietrzonego terenu rolnik będzie musiał spełnić zasady bioasekuracji oraz uzyskać zgodę lekarza weterynarii. 

Dalszy rozwój ASF na terenie województwa wielkopolskiego wiąże się z dramatem tamtejszych hodowców. Prawie połowa krajowego pogłowia świń znajduje się w tym rejonie. Jak wiadomo regionalizacja łączy się ze spadkiem cen. Aktualne stawki są na pograniczu opłacalności, jakakolwiek obniżka będzie zmuszała kolejnych producentów do likwidowania swoich gospodarstw przed obawą bankructwa i tonięcia w długach.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok temu

Jest rząd jebniety jeden dziki powala gospodarkę świnie badane zanim sprzedane

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x