wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

ASF: nowe, zaostrzone zasady bioasekuracji

spot_img

W związku z nałożeniem się problemów związanych z pandemią koronairusa z zagrożeniami dotyczącymi rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, w ścisłej współpracy z Głównym Inspektorem Weterynarii, przygotowało zestaw nowych zasad dotyczących bioasekuracji. 

 

Konkretne działania

Zasady te oparto o wdrożenie konkretnych działań. Pierwsze z nich to budowa ogrodzenia chlewni stanowiącego zabezpieczenie przed dostępem zwierząt (dzikich, domowych, szkodników – gryzoni). Drugie działanie to dokonanie podziału obiektu na część brudną i czystą. Następne polega na zabezpieczeniu okien i innych otworów, wlotów/wylotów przewodów i otworów wentylacyjnych siatką o oczkach uniemożliwiających dostęp gryzoniom i ptakom. Kolejny krok to organizacja zamkniętego systemu magazynowania paszy, Następny etap polega na utworzeniu wydzielonych kojców lub zamykanych pomieszczeń dla zwierząt chorych. Należy  również zabezpieczyć odrębną odzież roboczą. Konieczne jest też posiadanie kontenera lub pomieszczenia do przetrzymywania zwłok padłych świń – zabezpieczonego  przed dostępem zwierząt (dzikich, domowych, szkodników – gryzoni i owadów).

https://agroprofil.pl/p/vademecum-chorob-swin/

Ponadto, personel – stała obsługa właścicielska lub najemna – winna składać oświadczenia o braku kontaktu ze świniami poza miejscem wykonywania pracy. Następna zasada polega na wprowadzeniu zakazu wnoszenia przez jakiekolwiek osoby wchodzące na teren fermy produktów pochodzenia zwierzęcego. Konieczne jest również wprowadzenie zakazu skarmiania paszami wyprodukowanymi we własnym gospodarstwie z surowców, które nie były poddane kwarantannie w kontrolowanych przez fermę warunkach (min 30 dni zboże). Gospodarstwo powinno posiadać plan dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oraz sprzęt do obsługi świń, manipulacji przy paszy lub odchodach używany wyłącznie w danym gospodarstwie i odpowiednio w strefie czystej i brudnej. Warunkiem wdrożenia zasad zaostrzonej bioasekuracji jest też posiadanie „Planu środków bezpieczeństwa biologicznego”.

Korzyści z wprowadzenia

Wprowadzenie powyższych zasad jest dobrowolne, jednakże hodowcy, którzy się na to zdecydują i będą ich ściśle przestrzegać, odstąpić mogą od wymogu pobierania próbek krwi od każdej wywożonej partii trzody. Efektem będzie  mniejsze obciążenie laboratoriów badających próbki krwi zwierząt oraz niższa częstotliwość wizyt zewnętrznych służb weterynaryjnych. Nowe zasady wpłyną także na zwiększenie dobrostanu zwierząt. Zainteresowani mogą się kontaktować z Branżowym Porozumieniem ds. Walki z ASF a także  GIW.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW, BPds.WzASF.
Foto: Pixabay

ASF: Komisja Europejska wprowadziła strefę niebieską

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników