środa, 24 lipca, 2024
spot_img

ASF na zachodzie Polski – apel o skuteczną walkę

spot_img

W piątek, 15 listopada 2019 r. w związku z pojawieniem się przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie lubuskim, Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej Aleksander Dargiewicz wystosował pismo do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawił ocenę sytuacji w kwestii rozprzestrzeniania się ASF.

 

Prezes Dargiewicz podjął min. temat rozprzestrzenia się ASF w populacji dzików, w kontekście niekorzystnego oddziaływania tego zjawiska na sektor wieprzowiny i na wzrost wydatków z budżetu państwa.
Zdaniem Prezesa Zarządu KZP-PTCh, kolejnym palącym problemem jest brak koordynacji zwalczania wirusa na szczeblu ponadresortowym, a także radykalnych działań, takich jak np.  w Czechach czy Belgii. W tym kontekście, podejmowane w Polsce próby zintensyfikowania odstrzału dzików nie odniosły spodziewanych efektów. Jak zaznaczył Prezes Aleksander Dargierwicz, przyczyną tego stanu rzeczy ma być odmowa współpracy ze strony części myśliwych, opór pro zwierzęcych aktywistów, a także brak przychylności ze strony niektórych mediów, opinii publicznej, a także mylne informacje o postępach choroby.
W dalszej części pisma, Prezes Zarządu KZP-PTCh zauważył, że: „Pozorny sukces w walce z ASF został obnażony w dniu 14/11/2019 r. kiedy to wirus skokowo został przeniesiony o 300 km w kierunku zachodnim do województwa lubuskiego. Choroba przedostała się do rejonu, który bezpośrednio sąsiaduje z Wielkopolską – największym ośrodkiem koncentracji produkcji trzody chlewnej w Polsce. Natomiast, od miejsca potwierdzenia przypadku ASF u dzika w województwie lubuskim do granicy z Niemcami pozostało niecałe 100 km.”

Przeczytaj również: Protest rolników w Hamburgu

Strategiczne sugestie

Prezes Aleksander Dargiewicz podkreślił również, że walkę z ASF należy prowadzić poprzez redukcję populacji dzików, a także zabezpieczanie stad świń. W opinii prezesa, do tej pory funkcjonują w strefach ASF gospodarstwa, które utrzymują świnie bez odpowiedniego zabezpieczenia biologicznego. Natomiast, przedostanie się wirusa do stad bez właściwej bioasekuracji skutkuje restrykcjami nie tylko dla właściciela zwierząt, ale również oddziałuje na sąsiadów produkujących trzodę chlewną oraz zakłady przetwórcze
W konkluzji prezes Dargiewicz zauważył, że: „Wciąż aktualne jest pytanie o to, dlaczego nadal brakuje zdecydowanych działań administracji przy ograniczaniu populacji dzików, czy likwidowaniu produkcji w gospodarstwach niespełniających podstawowych zasad bioasekuracji? Podczas gdy czas na działania prewencyjne już się kończy. Wirus jest blisko granic województwa wielkopolskiego i jego powstrzymanie w rejonie dużej koncentracji świń i dzików będzie znacznie trudniejszym zadaniem niż na wschodzie Polski.”

Propozycje współpracy

W piśmie do Premiera Morawieckiego znalazła się też deklaracja chęci współpracy ze strony KZP-PTCh, a także udzielenia wsparcia dla zdecydowanych działań administracji, mających na celu rozwiązanie problemu. Priorytetem ma też być powołanie dobrze umocowanego koordynatora ds. zwalczania ASF, który stanąłby na czele zespołu z możliwością podejmowania decyzji będących w kompetencji resortu rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych, infrastruktury i finansów.

 

Przykład Czech

Ponadto, Prezes Zarządu KZP-PTCh zasugerował, że skuteczna metoda walki z ASF u dzików została wypracowana i wprowadzona w życie w Czechach. Jako jedyny kraj w Unii Europejskiej poradziły sobie z wirusem. Czesi do odstrzału dzików wykorzystali snajperów, którzy skutecznie wyeliminowali dziki z wcześniej ogrodzonego rejonu zagrożenia. Prezes Dargiewicz wskazał na to, że konieczne jest również zabezpieczanie zachodniej granicy Polski, tak aby wirus nie przedostał się na teren Niemiec, gdyż może to spowodować głęboki kryzys na rynku wieprzowiny w całej Unii Europejskiej. W tym kontekście, skalę strat dla skarbu państwa szacuje się na wiele miliardów złotych, których najprawdopodobniej nie zabezpieczono w przyszłorocznym budżecie państwa. Natomiast brak wypłat odszkodowań za likwidowane stad pogłębi chaos, a wiele rodzin może pozostać bez środków do życia.

Pismo Prezesa Zarządu KZP-PTCh kończy prośba do Premiera o wprowadzenie niezbędnych zmian mających na celu poprawę skuteczności walki z chorobą ASF. W planowanym zespole przeciwdziałającym rozprzestrzenianiu choroby nie powinno zabraknąć miejsca dla przedstawicieli organizacji producentów i przetwórców wieprzowiny.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: www.kzp-ptch.pl

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników