czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Mieszany tydzień dla rynku zbóż i rzepaku

spot_img

Miniony piątek (15.11.2019) zamknął się sporą przeceną kontraktów na amerykańskie zboża. W konsekwencji, w rozliczeniu tygodniowym (8-15.11.2019), kukurydza i pszenica straciły w Chicago po ok. 1,5%. W połowie listopada amerykańskie kontrakty na kukurydzę i soję traciły na wartości w ślad za zbliżającymi się do końca żniwami. W Chicago pszenica oddawała wcześniejsze zyski szukając popytu eksportowego, po dobrych zbiorach w USA i rekordowych na świecie.

Wprawdzie Stany Zjednoczone zanotują w tym roku spadek produkcji o ok. 20% w przypadku kukurydzy i 5-6% w przypadku soi, to warto pamiętać, że doskonałe zbiory soi i kukurydzy miały miejsce w Ameryce Południowej (drugi rok z rzędu). Kraje takie jak Brazylia i Argentyna przejęły dużą część rynku eksportowego należącego do Stanów Zjednoczonych, do czego mocno przyczyniła się wojna handlowa na linii USA-Chiny oraz umacniający się dolar. W konsekwencji w Chicago aktualne poziomy cen soi i kukurydzy przewyższają lekko ceny sprzed roku, a pszenica jest nawet minimalnie tańsza niż rok temu.

Na giełdzie Euronext-Paryż notowania kontraktów na pszenicę i kukurydzę pozostają w połowie listopada na stabilnych poziomach.

Pszenica zamknęła piątek (15.11.2019) na poziomie 177,25 eur/t, tracąc w skali tygodnia nieco ponad euro (+0,7%). Dla odmiany kukurydza podrożała w minionym tygodniu niespełna euro (+0,5%), do 164,25 eur/t.

W Paryżu ceny unijnej kukurydzy są niskie z uwagi na rekordowo duży import taniego ziarna z Brazylii i Ukrainy, który z nawiązką równoważy słabe zbiory w UE. Od połowy września notowania serii najbliższej oscylują wokół 164 eur/t. Oznacza to poziom o kilkanaście euro niższy niż przed rokiem.

Pszenica (termin najbliższy) wyceniana jest od początku listopada w przedziale 176-179 eur/t. Jest to wprawdzie o ponad 20 euro powyżej dwuletniego dołka z początku września, ale ciągle o kilkanaście procent niżej niż rok temu, gdy unijne zbiory pszenicy były wyjątkowo złe.

W sezonie 2019/20 eksport pszenicy z UE, zwłaszcza z Francji musi mocno wzrosnąć po dobrych zbiorach. Tymczasem konkurencja ze strony Ukrainy (rekordowe zbiory) i Rosji (bardzo dobre zbiory) jest w połowie listopada ponownie silna. Pokazał to ostatni przetarg na którym Egipt (największy importer pszenicy na świecie) kupił ponad 400 tys. ton pszenicy ukraińskiej i rosyjskiej, podczas gdy unijne oferty przegrały konkurencję cenową. Na wcześniejszych przetargach GASC francuska pszenica wygrywała niską ceną mimo wyższych kosztów transportu do Afryki.

Unijny rzepak notowany jest w okolicy 2,5 letnich maksimów po katastrofalnych zbiorach w UE

Na notowania rzepaku olbrzymi wpływ ma ostatnio zachowanie rynku olejów roślinnych. Olej sojowy i palmowy, zaliczały swoje kilknastomiesięczne szczyty, zanim pojawiła się w ostatnich dniach korekta spadkowa. Stąd wzrosty notowań rzepaku wyhamowały, a wyceny serii najbliższej oscylują teraz wokół  poziomu 390 eur/t. W skali minionego tygodnia najbliższa seria rzepaku potaniała o symboliczne 0,5 euro (-0,1%).
Trend wzrostowy na rynku nasion rzepaku zaczął się już w marcu, gdy wiadomo było, że areał zasiewów jest w krajach UE najniższy od kilkunastu lat. Wyjątkowo słabe zbiory sprawiły, że od marca notowania serii najbliższej wspięły się z ok. 350 eur/t, do ponad 390 eur/t w połowie listopada. Jest to o ponad 3% (kilkanaście eur/t) wyżej niż przed rokiem.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures na zboża i oleiste (najbliższa seria futures):

Rynek paliw

Piąty tydzień z rzędu ceny średnie paliw utrzymywały się na niezminionym poziomie

W tygodniu kończącym się 13-go listopada ceny średnie benzyn i oleju napędowego pozostały na niezmienionym poziomie. Nadal za ON trzeba zapłacić średnio 4,93 zł/l, podczas gdy benzyna 95-oktanów została wyceniona na 4,92 zł/l. To już piąty tydzień z rzędu z identycznymi cenami średnimi paliw w skali kraju.

W hurcie w ostatnim tygodniu ceny benzyny 95 oktanów spadły o blisko 3 grosze, ale diesel podrożał w tym czasie o nieco ponad 1 grosz. W konsekwencji stacje paliw sprzedają diesla po oficjalnych cenach hurtowych (marża=0). Tydzień wcześniej marża (modelowa) ze sprzedaży 1 litra ON wyniosła 2 grosze. W rzeczywistości detaliści nie ponoszą jednak strat, ponieważ przy zakupie uzyskują spore indywidualne rabaty. W ostatnim tygodniu średnia marża na sprzedaży Pb-95 wzrosła do 12 groszy.

Ceny średnie paliw w detalu: 13-11-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
  • Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
  • ON: 4,93 zł/l (0 gr/l);
  • LPG: 1,99 zł/l (0 gr/l).

 

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrzePb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 18 groszy, w ostatnim tygodniu (46) marża wzrosła z 9 do 12 groszy.

Średniamodelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (46) marża spadła z 2 groszy, do 0 groszy.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

Ceny hurtowe diesla są o ponad 10 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE, e-Petrol, PKN-Orlen

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników