czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Argos – nowy regulator wzrostów w uprawie ziemniaka

spot_img

Mamy dobrą wiadomość dla producentów ziemniaków. 2 kwietnia MRiRW wydało zezwolenie na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Argos. Produkt zajdziemy w portfolio firmy UPL. Argos to regulator wzrostu i rozwoju roślin zawierający w swoim składzie naturalny olejek pomarańczowy i stosowany do zapobiegania kiełkowania ziemniaków podczas przechowywania. Co ważne po wycofaniu substancji czynnej chloroprofam, środki biologiczne będą jedyną dostępną alternatywą dla producentów ziemniaków.

Jak stosować środek Argos?

Argos to preparat w formie gotowego do użycia koncentratu do zamgławiania na zimno (KN) lub na gorąco (HN). Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu w przechowalniach z wymuszoną wentylacją. W przypadku ziemniaków przeznaczonych do konsumpcji, na paszę i do przetwórstwa środek Argos zapobiega  kiełkowaniu bulw w czasie przechowywania. Maksymalna i zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 100 ml/1000 kg bulw ziemniaka. Pierwszy zabieg należy wykonać w momencie zaobserwowania pierwszych kiełków na przechowywanych bulwach, a następne zabiegi wykonywać w co najmniej 3-tygodniowych  ostępach. Podczas przechowywania danej partii w jednym sezonie przechowalniczym można wykonać maksymalnie 9 zabiegów. Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni.

Do zalet środka zalicza się to, że jest w 100% biologiczny. Nie ma również okresu karencji, co oznacza, że ziemniaki mogą być dostarczane zaraz po aplikacji środka. Preparat zapewnia ochronę plonu nawet do kilku tygodni.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x