wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Alfa-cypermetryna wycofana przez KE

spot_img

W dniu 17.05.2021 r. opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji 2021/795 wycofujące zatwierdzenie substancji czynnej alfa-cypermetryny zgodnie z rozporządzeniem w sprawie środków ochrony roślin (1107/2009).

– Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1690 do dnia 30 października 2020 r. wnioskodawca zobowiązany był przedłożyć Komisji, państwom członkowskim i Urzędowi informacje potwierdzające dotyczące profilu toksykologicznego niektórych metabolitów. Ponadto w odniesieniu do trzech innych punktów wymagane były informacje potwierdzające w innych terminach określonych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1690. W październiku 2020 r. wnioskodawca poinformował Komisję, państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy i Urząd, że nie przedłoży danych potwierdzających w odniesieniu do żadnego z czterech punktów, w odniesieniu do których zwrócono się o informacje potwierdzające. W związku z tym należy wycofać zatwierdzenie tej substancji czynnej – czytamy w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/795 z dnia 17 maja 2021 r. 

Jaki jest okres na zużycie zapasów?

Dodatkowy okres na zużycie zapasów przyznany przez państwa członkowskie zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 musi być możliwie najkrótszy i upływać najpóźniej dnia 7 grudnia 2022 r.

Gdzie wykorzystuje się alfa-cypermetrynę?

Alfa-cypermetryna stosowana jako insektycyd o szerokim spektrum działania. Wykorzystywana jest do zwalczania szkodników o aparacie gębowym gryzącym oraz kłująco-ssącym np. słodyszek rzepakowy,  skrzypionki i mszyce  w uprawach pszenicy ozimej, rzepaku , jęczmienia jarego, grochu jadalnego, fasoli czy kapusty głowiastej. Na szkodniki alfa-cypermetryna działa kontaktowo i żołądkowo, z kolei na roślinie wykazuje działanie systemiczne. 

Przykładowe środki zawierające alfa-cypermetrynę to np. Fastac 100 EC, Alfastop 100 EC, Fastac Active 050 ME, A-Cyper 100 EC, Alciper 100 EC, , Cyper-Fas 100 EC, ,Fiesta 100 EC, Proalfacypermetrin, , AlfaCyper 100 EC

Źródło: eur-lex.europa.eu

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x