poniedziałek, 4 grudnia, 2023
spot_img

Niezniszczalne redlice DURUM

spot_imgspot_img

W ofercie firmy UNIA Sp. z o.o. pojawiły się nowe redlice z dłutami typu DURUM. Elementy te (z zastosowaniem w kultywatorach CROSS i KOS PREMIUM), wykazują 8-krotnie dłuższą żywotność w porównaniu do standardowych elementów roboczych. Dłuta DURUM wykonano z kutej stali, a w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie, redlice uzbrojono płytkami z węglika wolframu. Substancja ta zapewnia bardzo wysoką twardość i odporność na ścieranie nawet w temperaturze sięgającej 1000°C. Węglik wolframu doskonale nadaje się do budowy podzespołów trudnościeralnych i narzędzi skrawających, które pracują z ogromnymi prędkościami. 

Z laboratorium na polskie pole

Nowe dłuta dokładnie przetestowano w warunkach laboratoryjnych i polowych. 

– Zakończyliśmy już pierwszą fazę testów przeprowadzanych w warunkach polskich gospodarstw. Dłuta testowane były na kamienistych glebach z dużą zawartością kwarcu – wyjaśnia Kamil Kosecki, Product Manager odpowiedzialny za grupę maszyn uprawowych UNIA.

Doskonałe wyniki testów

Jak informują specjaliści z firmy UNIA, w momencie montażu na testowych kultywatorach CROSS, masa nowej redlicy DURUM wynosiła 3,65 kg. Natomiast po przepracowaniu około 100 hektarów masa dłuta zmniejszyła się zaledwie o nieco ponad 200 g, do wartości 3,46 kg. I mimo dużej zawartości frakcji ścierającej w warstwie ornej na polach testowych, żadna z redlic DURUM nie straciła swoich właściwości. Natomiast uzbrojenie w płytki z węglików wolframu pozostało w stanie niezmienionym.

Głębokość zachowana!

Dłuta DURUM aż do końca swej eksploatacji pracują z tą samą głębokością. Cechą redlic DURUM jest też to, że ścierają się od spodu, a ich długość pozostaje niezmieniona. Redlice gwarantują bardzo wysoką jakość uprawy, nawet do głębokości 30 cm. Natomiast ich szerokość, wynosząca 60 mm, nie tylko wpływa na zmniejszenie oporów w glebie, ale też pozwala na uzyskanie efektów uprawy konserwującej. Jest tak dlatego, że DURUM wpływa na znaczną poprawę stosunków wodno-powietrznych w glebie.

Oszczędność czasu i kosztów

Wspomniana na wstępie, bardzo wysoka wytrzymałość i 8-krotnie dłuższa żywotność redlic przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu pracy rolnika. Rachunek jest prosty: jednorazowa wymiana dłut na 6-metrowej maszynie typy CROSS trwa godzinę, w tym czasie można uprawić blisko 5 hektarów pola. Jak więc łatwo obliczyć: osiem cykli wymiany redlic mniej, to 40 ha więcej uprawionego pola. 

Pracują w każdych warunkach

Dodajmy, że kultywatory CROSS i KOS PREMIUM, wyposażone w redlice DURUM to maszyny przeznaczone do uprawy w każdych warunkach i w bardzo szerokim zakresie głębokości. Natomiast z myślą o rolnikach którzy chcą używać maszyn do płytkiej uprawy ściernisk UNIA S.A. oferuje doposażenie ich w podcinacze wzmocnione płytkami węglika spiekanego lub stalowymi. 

– Warto podkreślić, że 8-krotnie dłuższy czas eksploatacji nie oznacza jednak 8-krotnie wyższych kosztów zakupu. Dla porównania, cena stalowej redlicy napawanej to 84 zł, natomiast cena redlicy UNIA DURUM to zaledwie 288 zł – informuje Product Manager Kamil Kosecki. – Dodajmy, że redlice DURUM są już w sprzedaży.

Źródło: UNIA S.A. 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x