czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

AGRO-unia o planie dla WPR!

spot_imgspot_img

Wskazaniem wielu niedociągnięć i spaleniem egzemplarza projektu krajowego Planu Strategicznego dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zakończyła się dzisiejsza konferencja liderów AGRO-unii na temat konsultowanego dokumentu.

Przypomnijmy: do dziś (15 lutego br.), rolnicy i przedstawiciele środowisk rolno-spożywczych składać mogą uwagi do projektu krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnego Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Dzisiaj też podczas specjalnej konferencji pod warszawską siedzibą Ministerstwa Rolnictwa do sprawy odnieśli się rolnicy – działacze Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-unia. 

– Dano nam do wglądu 150-stronicowy dokument, w którym nie zawarto niczego, co mogłoby pomóc polskiemu rolnictwu– stwierdził Lider AGRO-unii Michał Kołodziejczak. – Nie ma tu też niczego, z tego co obiecała rolnikom władza Prawa i Sprawiedliwości! Dlatego ten napisany niezrozumiałym językiem dokument, na którym nigdy nie powinny znaleźć się oznakowania polskiego ministerstwa, nadaje się tylko i wyłącznie do spalenia! 

Brak zrównania dopłat 

Michał Kołodziejczak i towarzyszący mu rolniczy aktywiści – przedstawiciele kilku branż, wyrażali swoje rozżalenie m.in. tym, że w projekcie planu nie zawarto postulatu zrównania wysokości dopłat bezpośrednich z poziomem dopłat krajów o większym od Polski stażu członkowskim w UE. 


– Zawarto natomiast mechanizmy, które doprowadzą do tego, że małe rodzinne gospodarstwa rolne będą skansenami, a na drugim biegunie będą wielkie farmy w amerykańskim stylu produkujące żywność tanią i słabej jakości. A przecież nie o to chodzi! To żadna pomoc dla rolników! Ucierpią też na tym konsumenci – wyjaśniał M. Kołodziejczak.  

Grupy producenckie bez wsparcia

O problemach grup producenckich branży warzywno-owocowej mówiła natomiast Marta Przybysz:
– W Polsce działa obecnie 218 grup z naszej branży, a zgodnie z projektem strategii, wsparcie uzyska jedynie 26 grup, czyli dobrze licząc tylko 12 procent całości. Pytam więc co z pozostałymi? Jak one mają sobie poradzić w nadchodzącym czasie? Dlaczego im się nie pomaga? – dopytywała rolnicza aktywistka.

ASF i „Piątka Kaczyńskiego”

Do wad projektu krajowej strategii zaliczono również: brak pomocy dla hodowców trzody, którzy ucierpieli w skutek ASF, brak planu odbudowy pogłowia polskich prosiąt, czy brak planów prac nad rozwojem polskich ras zwierząt hodowlanych. 
Podniesiono też sprawę deklaracji o nieodstawianiu zwierząt do odbiorców prowadzących ubój rytualny, jako warunek uprawniający do ubiegania się o dopłaty do dobrostanu zwierząt. W tej sprawie działacze AGRO-unii podzielają pogląd, że takie rozwiązanie to ukryty powrót do jednego z założeń tzw. Piątki Kaczyńskiego, z niedawnego projektu nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. 

Kogo na to stać? 

Duże emocje budził też zapis o wymogu przyorania gnojowicy w ciągu 4 godzin po wylaniu na pole. Albo wymóg budowy zadaszeń nad miejscami składowania gnojowicy. Działacze AGRO-unii zauważyli też, że w planie strategicznym nie ma wzmianki o hodowli bydła na uwięzi. Jest natomiast zapis o konieczności prowadzenia np. rejestru wypasów krów, co uznano za przerost biurokracji odbierający rolnikom czas na pracę.

– Nakłada się na rolników same wymagania – podsumował powyższe tematy Michał Kołodziejczak. – Wsparcia się nie przyznaje. Jest tak jakby polscy rolnicy ponosili winę za wszystkie problemy ekologiczne i klimatyczne. Ktoś chyba nie zdaje sobie sprawy z tego jakich inwestycji w maszyny i urządzenia wymaga wdrażanie takich wymagań. Przeważającej części polskich rolników po prostu na to nie stać. Wielu młodych ludzi zniechęci się do pozostania na wsi, do gospodarowania. Z tego niedługo będzie dramatMoże koniec polskiej wsi!

Spalono egzemplarz dokumentu

Ostatecznie działacze AGRO-unii zadeklarowali, że złożyli swoje uwagi do krajowego projektu Planu Strategicznego dla WPR. Nie mniej jednak, w symbolicznym geście protestu przeciwko niedociągnięciom tego dokumentu dokonano spalenia egzemplarza Planu. 
Przypomnijmy: kończące się właśnie konsultacje nadzorował MRiRW. Uwagi rolników posłużą do uzupełninia Planu Strategicznego. Krajowe plany strategiczne państw członkowskich UE będą podstawą tworzenia nowej unijnej Wspólnej Polityki Rolnej, w tym przyszłych programów dotacji i wsparcia dla rolników i rolnictwa. 

Źródło i foto: AGRO-unia, profil organizacji Twitter 
   

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x