niedziela, 24 października, 2021
spot_img

7,8 miliarda na zielone inwestycje – kto może skorzystać?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Do 17 grudnia 2021 roku jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa), mogą ubiegać się o pomoc na realizację zadań w zakresie retencji na obszarach wiejskich. Program „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”, (finansowanie retencji na wsi),  bo w jego ramach prowadzony jest nabór, jest jednym z 26 programów z tzw. pakietu zielonych inwestycji, skierowanego do różnych beneficjentów i opiewającego na łączną kwotę blisko 7,8 mld zł. To bardzo ważna informacja dla rolników, którzy znając sytuację w swoich wsiach i gminach, mogą oddziaływać na samorządy by te podjęły skuteczne starania o pozyskanie środków na inwestycje służące retencji i przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Dla kogo wsparcie?

Program wdrażany przez NFOŚ „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska” przewiduje m.in. finansowanie samorządowych zadań w zakresie retencji korytowej lub przykorytowej na obszarach wiejskich. Dodajmy, że za obszary wiejskie  – według Strategii Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030 przyjętej 15 października 2019 r. przez Radę Ministrów – uznaje się cały obszar kraju z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców

Retencja korytowa i przykorytowa

Zgodnie z definicją: retencja korytowa polega na zatrzymaniu wody w ciekach wodnych, kanałach i rowach melioracyjnych. Dzięki budowie i odbudowie urządzeń piętrzących spowalnia się spływ wód, zwiększając retencję w korycie rzecznym. Następuje wzrost poziomu wód gruntowych, poprawa mikroklimatu i bioróżnorodności przy zachowaniu przepływów  środowiskowych w okresach niżówkowych w ciekach. Retencję korytową możemy wspierać dzięki budowie i odbudowie urządzeń hydrotechnicznych, wspomagających gromadzenie wody, co prowadzi do wzrostu zasobności gleb w wodę. Natomiast retencja przykorytowa dotyczy działań wspomagających poprawę funkcjonowania lokalnych urządzeń melioracyjnych.
Jest więc się o co starać. Szczególnie, że susza w głębszych warstwach ziemi nie ustępuje a ma to wpływ na jakość gospodarowania.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: NFOŚiGW
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły