środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

55 lat wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej

spot_img

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej wkrótce będzie obchodzić 55 lat swojego istnienia. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć wstecz i docenić drogę, jaką przeszedł od swoich początków aż po obecną formę. Już samo powstanie tego wydziału wiąże się z bogatą historią oraz z pasją ludzi, którzy marzyli o rozwoju nauk rolniczych w regionie.

Pasja, dziedzictwo, rozwój: Jubileusz wydziału Rolnictwa i Biotechnologii

Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 7 października 1969 roku, kiedy to Wydział funkcjonował jako filia Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Od tego czasu przeszedł wiele przeobrażeń, aż uzyskał swoją obecną strukturę i nazwę.

Jednakże, aby zrozumieć pełny kontekst powstania tego Wydziału, musimy sięgnąć głębiej w historię. Badania historyczne profesorów Włodzimierza Łoginowa i Stanisława Rolbieckiego rzucają światło na okres międzywojenny, kiedy to planowano rozwój nauk rolniczych w Bydgoszczy. Już w 1919 roku powstała Akademia Rolnicza, która miała być centrum nauk rolniczych na zachodzie Polski. Niestety, z różnych przyczyn, w tym braku zrozumienia ze strony władz lokalnych, Akademia została przeniesiona do Cieszyna w 1922 roku.

Mimo tych trudności idea rolnictwa w Bydgoszczy nie zgasła. Po II wojnie światowej nauczanie rolnicze zostało ponownie wprowadzone, tym razem w postaci Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. Choć ta placówka również zmieniała swoją lokalizację i formę, wpisała się w historię i rozwój nauk rolniczych w Polsce.

Dzięki temu dziedzictwu, obecny Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej jest kontynuacją idei rolniczej Akademii Rolniczej oraz tradycji naukowych, które się w niej rozwijały. Przez lata Wydział ten nie tylko kultywował dziedzictwo poprzedników, ale także dynamicznie rozwijał się, odpowiadając na zmieniające się potrzeby społeczeństwa i rynek pracy.

24 maja odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji 55-lecia istnienia wydziału, a integralną częścią będzie X Zjazd Absolwentów. To doskonała okazja nie tylko do wspomnień, ale także do spojrzenia w przyszłość i kontynuowania tradycji akademickich.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x