Pod koniec lipca podpisana została międzynarodowa umowa o stworzeniu korytarzy zbożowych ułatwiających eksport ukraińskich towarów przez Morze Czarne. W sierpniu ruszyły pierwsze transporty, które odbywają się bez większych zakłóceń. Według oficjalnych danych do 31 sierpnia z trzech portów ukraińskich (Odessa, Piwdennyj i Czarnomorsk) wypłynęło 65 statków, które dostarczyły na rynki zagraniczne 1,5 mln ton produktów rolnych.
Głównym towarem eksportowym była kukurydza, która stanowiła blisko 64% załadunków, prawie 18% udział miała pszenica i 5% jęczmień.
Kluczowymi kierunkami dostaw były Turcja (23%), Hiszpania i Egipt (po 12%), a łącznie towary popłynęły aż do 19 krajów. Łączny eksport z Ukrainy sięgnął w sierpniu 4,5 mln towarów rolnych, czyli najwięcej od wybuchu wojny.
Według oficjalnych zapowiedzi sezon 2022/23 powinien zamknąć się wynikiem na poziomie 65-70 mln ton zbóż i oleistych, z czego 22 mln ton to stare zapasy.
Ukraina jest jednym z głównych światowych producentów i eksporterów zbóż i nasion oleistych. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), że ubiegłoroczna produkcja na Ukrainie była rekordowa i wyniosła 33 mln ton pszenicy, 41,9 mln ton kukurydzy i 9,9 mln ton jęczmienia, co daje łącznie prawie 85 mln ton. Ukraiński rząd prognozuje tegoroczne zbiory zbóż na poziomie 50 mln ton.
Przebieg ukraińskiego i rosyjskiego eksportu zbóż i dochowanie umowy z Rosją jest kluczowym czynnikiem dla kształtowania się notowań giełdowych zbóż na świecie w tym sezonie.
Andrzej Bąk
Źródło: APKInform, USDA