Co znajdziesz w artykule?
Przyszłoroczne łączne zbiory zbóż w państwach członkowskich Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii na poziomie 307,4 milionów ton. czyli znaczący wzrost w porównaniu z 295,7 milionami ton zebranych w roku bieżącym, to prognoza specjalistów z europejskiego międzybranżowego stowarzyszenia handlowego COCERAL.
Wzrost plonów pszenicy
COCERAL przewiduje też, że produkcja pszenicy (z wyłączeniem durum) wzrośnie z 127,9 mln t do 143,0 mln t. Będzie to efekt wyższych prognozowanych zasiewów i plonów we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Spadek plonów jęczmienia
W odróżnieniu od prognoz dla pszenicy, do 61,5 mln ton (w porównaniu z 63,1 mln ton z tegorocznych zbiorów), spaść ma przyszłoroczna produkcja jęczmienia w 27 państwach Europy (UE + Wielka Brytania). I mimo wzrostowych prognoz plonów jęczmienia dla Niemiec i Francji, na ostateczny ogólny efekt wpłynie np. sytuacja w Hiszpanii, gdzie pogoda w krytycznym etapie rozwoju upraw była co prawda doskonała, ale posiano tam w 2020 roku więcej zbóż ozimych, co bez wątpienia wpłynie na spadek plonów jęczmienia jarego.
Nieznaczny wzrost dla kukurydzy
Przewidywane na przyszły rok dla 27 państw Europy, zbiory kukurydzy najprawdopodobniej nieznacznie wzrosną. Prognozuje się poziom 63,1 mln t (podczas gdy w 2020 roku zebrano 62,8 mln t). Na efekt ten wpłyną znacznie wyższe plony w krajach bałkańskich i częściowo kompensujące je, niewielkie spadki wysokości zbiorów w kilku innych państwach członkowskich UE.
Niewielka zwyżka plonów rzepaku
COCERAL szacuje również, że w przyszłym roku plony rzepaku w 27 państwach Europy odnotują niewielki wzrost z wartości16,9 mln t do 17,8 mln t. I będzie to efekt nieco wyższych plonów w kilku krajach, w tym w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.
Analizy handlowych specjalistów
COCERAL (franc. skrót od „Comité du Commerce des céréales, aliments du bétail, oléagineux, huile d’olive, huiles et graisses et agrofournitures”) jest europejskim stowarzyszeniem reprezentującym podmioty zajmujące się handlem zbożami, ryżem, paszami, nasionami oleistymi, oliwą z oliwek, olejami oraz tłuszczami.
Źródło: Stowarzyszenie COCERAL
Foto: Pixabay