środa, 27 października, 2021
spot_img

100 lat studiów rolniczych

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii (dawniej: Rolniczy) Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu może poszczycić się najstarszym rodowodem rolniczego kształcenia uniwersyteckiego w Wielkopolsce.

| prof. dr hab. Anna Kryszak, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii UPP

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku stworzyło zapotrzebowanie na wykształcone kadry zawodowe dla wielu dziedzin gospodarki narodowej, w tym także rolnictwa. Odpowiedzią na to wyzwanie było otwarcie 7 maja 1919 roku Wszechnicy Piastowskiej z Wydziałem Rolniczo-Leśnym. W okresie międzywojennym Wydział ten stopniowo stawał się coraz silniejszym ośrodkiem naukowym i dydaktycznym. Niestety, jego działalność oraz całego Uniwersytetu Poznańskiego została przerwana we wrześniu 1939 roku. Jednakże nawet w warunkach okupacji niemieckiej Wydział Rolniczo-Leśny działał w Warszawie w strukturach Uniwersytetu Ziem Zachodnich.

W lutym 1945 roku zaczęto na nowo organizować Wydział Rolniczo-Leśny, a mimo poniesionych dużych strat kadrowych i materialnych – już w kwietniu wznowiono zajęcia dydaktyczne. Wydział stopniowo uzupełniał kadrę oraz odbudowywał warsztaty do pracy naukowej i dydaktycznej. Z dniem 1 września 1948 roku uzyskał status samodzielnego Wydziału Rolniczego jeszcze w strukturach Uniwersytetu Poznańskiego. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1951 roku Wydział Rolniczy wszedł w struktury nowo utworzonej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu.

Usamodzielnienie się uczelni, a wraz z nią Wydziału Rolniczego, było związane z silnym rozwojem organizacyjnym, za którym postępował rozwój kadry, bazy naukowej i dydaktycznej, a także lokalowej itp. Przez kolejne lata Wydział Rolniczy powiększał się i zmieniał swoje oblicze, czego wyrazem są kolejne zmiany struktury organizacyjnej i dostosowywanie się do aktualnego profilu prowadzonych badań naukowych oraz do związanych z tym kierunków studiów. Wyrazem tego procesu było powoływanie na uczelni nowych wydziałów na bazie katedr funkcjonujących na Wydziale Rolniczym, a mianowicie: Wydziału Zootechnicznego (1951), Wydziału Ogrodniczego (1956), Wydziału Technologii Rolno Spożywczej (1968), Wydziału Melioracji Wodnych (1970) oraz Wydziału Ekonomiczno-Społecznego (2006), a w pewnym stopniu także Wydziału Technologii Drewna.

Dziś Wydział jaśnieje pod szyldem Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii w strukturze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W panoramie uczelni o przyrodniczo-rolniczym charakterze jest wydziałem przewodnim w sferze naukowej, dydaktycznej, kadrowej i materialnej. O randze naukowej WRiB świadczy posiadanie uprawnień do doktoryzowania w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinach: agronomia, inżynieria rolnicza, biotechnologia oraz ochrona i kształtowanie środowiska, natomiast stopień doktora habilitowanego nadaje w dyscyplinach: agronomia oraz inżynieria rolnicza i biotechnologia.

Kształcenie studentów na WRiB odbywa się na 6 kierunkach: Rolnictwo, Biotechnologia, Inżynieria rolnicza, Ochrona Środowiska, Ekoenergetyka oraz Informatyka stosowana. Wiedza studnetów, nabyte umiejętności i kompetencje sprawiają, iż są oni konkurencyjni na rynku pracy, a często już w krótkim czasie awansują, zajmując znaczące i decyzyjne stanowiska w firmach i instytucjach. Wierzę, że nasi absolwenci są tak samo dumni ze swojej Alma Mater, jak my jesteśmy dumni z nich.

Mimo upływu czasu i wielu zmian WRiB pozostaje wierny swojej nazwie i tradycji akademickiej. W Roku Jubileuszu 100-lecia istnienia jest nowoczesną i bardzo silną jednostką naukowo-dydaktyczną. Swoją pozycję naukową zawdzięcza całej akademickiej społeczności, uczonym – ich pracy, pasji i wizji.

Tradycja Wydziału, jego kadra, interdyscyplinarny charakter badań, pozycja naukowa, nowoczesność i innowacyjność oraz absolwenci, poszukiwani na rynku pracy, stanowią ważne argumenty dla młodych ludzi zachęcające do wstąpienia na Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii oraz zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji na jednym z prowadzonych kierunków studiów.

Jednocześnie jako Dziekan, pragnę serdecznie zaprosić wszystkich, a szczególnie Absolwentów, którzy przyczynili się do osiągnięcia przez Wydziałm dzisiejszej pozycji, do wspólnego świętowania Jubileuszu. Obchody 100-lecia WRiB w dniu 18 czerwca 2019 r. o godz. 12:00 w budynku Biocentrum (ul. Dojazd 11), będą stanowiły doskonałą okazję do ponownego spotkania się oraz wspomnienia czasów studenckich.

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Poprzedni artykułEurorzepak 2019
Następny artykułDni Pola z CIECH Sarzyna
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
595ObserwującyObserwuj
8,920SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły