wtorek, 2 marca, 2021

Rekord plonu kukurydzy padł w Lubaszczu!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Z inicjatywy CLAAS Polska, IGP Polska, Agro-Land dnia 23.10.2020 w Lubaszczu woj. kujawsko-pomorskie, podjęto próbę pobicia aktualnego (14,2 t/ha, 14% wilg., 2018 rok), oficjalnego Rekordu Polski w plonie kukurydzy uprawianej na ziarno.

Z pola produkcyjnego zebrano odmianę kukurydzy KOKUNA o FAO 250. Sprawny zbiór wykonany został przy użyciu nowoczesnych maszyn marki CLAAS – kombajnu LEXION 7600 z podwoziem gąsienicowym TERRA TRAC oraz ciągników AXION wraz z przyczepami DANGREVILLE.

Nad poprawnym przebiegiem wydarzenia pieczę sprawował sędzia z Biura Rekordów. Uzyskano imponujący wynik plonu 17,304 t/ha ziarna o wilgotności 14%. Całkowita masa zebrana z powierzchni 1ha w przypadku odmiany KOKUNA wyniosła 24 080 kg ziarna o wilgotności 38,2%.

Przygotowanie 11 hektarowego pola produkcyjnego do próby pobicia rekordu plonowania rozpoczęto dwa lata temu od wykonania pełnego skanowania profilu gleby oraz jej analiz, po czym wprowadzeniu uzyskanych danych do systemu 365FarmNet. Bieżącą kontrolę nad kondycją uprawy prowadzili naukowcy z Centrum Badawczo Rozwojowego w Śmielinie, wspierając kondycję roślin nawozami dolistnymi wieloskładnikowymi oraz z nanocząsteczkami z linii AGRAMI. W dniu podjęcia próby, przed rozpoczęciem koszenia najwyżej rokujący pod względem plonowania fragment pola precyzyjnie wyznaczono przy użyciu CLAAS Crop View w 365FarmNet.

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,235FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły