czwartek, 22 lutego, 2024

Gorący początek listopada w sektorze drobiarskim

spot_img

Wiele dzieje się obecnie na rynku drobiarskim. Z każdym kolejnym tygodniem mamy coraz więcej przypadków ptasiej grypy. W ostatnich dniach na niechlubnej liście krajów z wirusem znalazła się Belgia. Grypa ptaków o wysokiej zjadliwości została potwierdzona na razie u dzikiego ptactwa, jednak mając wgląd na sytuację w innych krajach można się spodziewać, że to tylko kwestia czasu zanim zostanie potwierdzona na fermach drobiu. Także w Japonii zrobiło się niespokojnie. 

Nie spotykana prawie od 3 lat grypa potwierdzona została w komercyjnych gospodarstwach utrzymujących drób. W związku z tym ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że Japonia na razie zawiesi eksport kurczaków i jajek. Obostrzenia eksportowe dotknęły także Holandię, która ma zakaz  importu mięsa drobiowego, między innymi mięsa odkostnionego mechanicznie w związku z wystąpieniem grypy ptaków na terenie Holandii. Można się spodziewać, że na takich zakłóceniach w kanałach dostawczych skorzystają inni. Kto taki? Oczywiście państwa wolne od wirusa. Stany Zjednoczone na pewno skorzystają na luce eksportowej. Od stycznia do sierpnia 2020 roku USA wysłało do Chin 283,2 tys. ton produktów drobiowych o wartości 418 mln USD, co stanowi 12 proc. udziału w eksporcie ogółem tej grupy produktów. Gigant zza oceanu radzi sobie świetnie pomimo pandemicznego okresu zajmując miejsce dawnych eksporterów. Pytanie pozostaje jedno. Na jak długo? 

A jak prezentowały się ceny drobiu w kraju?

W raporcie sporządzonym przez MRiRW w tygodniu  01-08.11.2020 r. odnotowano dalsze obniżki na rynku skupu kurczaka.

źródło: ZSRiR

 

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 01-08.11.2020 r. tuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 4,30 zł/kg, prawie o 30 gr taniej niż przed tygodniem. Cena tuszek indyków wyniosła 9,15 zł/kg i była o 17 gr wyższa niż w poprzednim notowaniu.

Cena za kilogram brojlera kolejny raz lekko się i wynosiła średnio ok. 3,12 zł/netto. Była to cena o 2 gr/kg niższa niż w poprzednim tygodniu 

Kaczki w przeciągu tygodnia trzymały podobny poziom cen co w minionym raporcie. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,26 zł/netto, o 1 gr mniej niż ostatnio.

Ceny w skupie indyków zachowywały się różnie. Za indyki dostawcy uzyskiwali przeciętnie 4,26 zł/kg wobec 4,31 zł/kg tydzień wcześniej. W przypadku indyczków cena uległa minimalnej korekcie tj. 0,3%  W skupie można było uzyskać o 1 gr więcej tj. 4,09 zł/kg.

Maria Chmal
źródło: gov.pl
kowr.pl

zdj:pixabay.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x