To już kolejny sezon, w którym pogoda płatała figle producentom rolnym. Dużym zaskoczeniem były upały na początku września. Gorące i suche powietrze miało wpływ na populacje szkodników w początkowej fazie wzrostu rzepaku i wcześnie sianych zbóż ozimych. Taki przebieg pogody ma również wpływ na późniejszy poziom zagrożenia. | dr Grzegorz Pruszyński,IOR–PIB Poznań

Od początku wschodów rzepaku ozimego obserwowano w wielu regionach pojawienie się pchełek ziemnych. Te niewielkie chrząszcze wyjadają w liścieniach i liściach młodych roślin wgłębienia i otwory. Liczne ich występowanie w okresie wschodów może spowodować zupełne zniszczenie roślin. Rzepak ozimy może ulec mocnemu uszkodzeniu, szczególnie w wypadku zlokalizowania plantacji w pobliżu poprzednio uprawianych roślin kapustowatych.

Utrzymywanie się ciepłej i suchej pogody sprzyja występowaniu pchełek i zwiększa zagrożenie dla uszkadzanych roślin. Na wielu plantacjach obserwowano bardzo uszkodzone liścienie młodych roślin rzepaku.

Pogoda im sprzyjała 

Już pod koniec sierpnia na plantacjach rzepaku ozimego pojawiła się śmietka kapuściana. Gatunek ten występuje w całym kraju i jest najgroźniejszym szkodnikiem rzepaku w Polsce. W ostatnich latach zagrożenie stale rośnie, jesiennym szczególnym utrudnieniem jest brak zarejestrowanych insektycydów do zwalczania śmietki w uprawie rzepaku ozimego. Larwy tej muchówki uszkadzają korzenie rzepaku ozimego. Rozwojowi tego gatunku sprzyja długa i ciepła jesień, a także uproszczenia agrotechniczne. Rośliny uszkodzone jesienią przez śmietkę kapuścianą słabo zimują, często wylegają oraz wcześniej dojrzewają. Sprzyjające wzrostowi roślin warunki meteorologiczne oraz dobra kondycja fizjologiczna roślin mogą przyczynić się do częściowej regeneracji uszkodzonych przez śmietkę korzeni rzepaku.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 10/2016