O historii powstania, planach i dalszym rozwoju firmy Zip Agro, która w tym roku świętuje jubileusz 10. lat na rynku, rozmawiamy z Aleksandrą Piotrowską, prowadzącą firmę od samego początku. | Krzysztof Grzeszczyk

Skąd pomysł na założenie Zip Agro?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i uruchomieniu szeregu programów pomocowych, pozwalających na modernizację gospodarstw rolnych, zauważyliśmy z mężem, który pracował u jednego z dużych producentów maszyn rolniczych i znał branżę, dobrą koniunkturę, która całkiem nieźle zapowiadała się na kolejne lata. Postanowiliśmy to wykorzystać i założyć firmę sprzedającą maszyny i urządzenia rolnicze.

Gdzie powstała siedziba firmy i na jakim terenie ona działa?

Nasza siedziba główna mieści się w Kurzejewie, na północy woj. kujawsko- -pomorskiego. Teren działania obejmuje też południe woj. pomorskiego i zachodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. Nasi klienci do punktów handlowych i serwisowych mają nie więcej niż 60 km

Jakie maszyny są w ofercie firmy?

Od samego początku mieliśmy w ofercie sprzęt Unii Group, który obejmuje maszyny uprawowe, siewniki, pługi i agregaty uprawowo-siewne. Poza tym sprzęt do nawożenia, ochrony roślin, zbioru ziemniaków, przyczepy i całą linię maszyn do zbioru zielonek. Oferujemy również sprzęt czołowych krajowych producentów maszyn rolniczych, tj. Expom, Pomot Chojna, Metaltech, POM Augustów, Pronar, M-Rol, Agralex, Metal- Technik i Hydramet. Poza tym sprzęt firmy JF, Lemken, APV, Storti, Stoll, Pichon, Leboulch, Kongskilde. Trafiliśmy w dobry moment dla sprzedaży maszyn powyższych producentów. W najbliższym czasie planujemy poszerzyć asortyment o deszczownie. Kiedyś były one potrzebne głównie sektorowi warzywniczemu, a teraz coraz częściej pytają o nie rolnicy. Poza tym od 2008 roku zajmujemy się produkcją przewodów hydraulicznych do maszyn rolniczych i przemysłowych. Miesięczna produkcja sięga ok. 20 tys. metrów węży.

Kiedy zaczęła się przygoda z ciągnikami rolniczymi?

Do naszej oferty od czerwca 2007 roku dołączył sprzęt Case IH. W tym ciągniki rolnicze, kombajny zbożowe, a od dwóch lat ładowarki teleskopowe. Ich wprowadzenie do oferty pozwoliło jeszcze bardziej firmie się rozwinąć, co widać po otwieraniu kolejnych punktów handlowych. W Zębówcu od 2012 roku działamy pod szyldem firmy MP Farm, która sprzedaje ciągniki marki Steyr i maszyny rolnicze powyższych producentów. Mamy również oddział w Kołaczkowie, który funkcjonuje od 2010 roku.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 7-8/2016