piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Agregaty talerzowe

Rodzimi producenci maszyn rolniczych oferują szeroką gamę agregatów talerzowych. Zyskują one coraz większą popularność ze względu na szerokie możliwości ich zastosowania w pracach uprawowych. | Krzysztof Grzeszczyk

Agregaty talerzowe znajdują zastosowanie m.in do uprawienia gleby pod wiosenne i jesienne zasiewy. Po żniwach sprawdzą się jako narzędzie do podorywki ścierniska czy pocięcia i wymieszania z glebą wapna, obornika, słomy, kukurydzy lub zielonych nawozów sianych jako poplony. Poza tym agregaty te można wyposażyć w sprzęg do siewnika, tworząc tym samym zestaw uprawowo- siewny, który pozwoli na wykonanie dwóch zabiegów za jednym przejazdem. Są także oferowane wersje z siewnikiem nabudowanym na bronie talerzowej oraz modele wyposażone w układ jezdny ze sprzęgiem do siewnika.

Wały do wyboru  

Każdy z producentów tego typu narzędzi ma opatentowane rozwiązania konstrukcyjne i wyposażenie, które powinno sprawdzić się podczas intensywnej eksploatacji. Agregaty talerzowe zbudowane są z ramy z dwoma rzędami równolegle ustawionych talerzy roboczych. Najczęściej są one zamocowane na uchwytach z amortyzatorami gumowymi lub na płaskich, szerokich sprężynach.

Elementy robocze mogą być zamocowane do piast wymagających okresowego smarowania łożysk lub w piastach bezobsługowych. Po bokach sekcji roboczych zamocowane są regulowane ekrany, których zadaniem jest ograniczenie rozsypywania spulchnionej gleby, a ostatni element roboczy to wał ugniatający. W tym zakresie producenci oferują szeroką gamę do wyboru. Wszystko w zależności od rodzaju gleby, na której dane narzędzie będzie pracować. Przed zakupem takiego sprzętu do gospodarstwa warto prześledzić, co oferują poszczególni producenci kompaktowych bron talerzowych w standardzie, a co wymaga dodatkowej opłaty. A jest w czym wybierać!

Większe talerze

Firma Agro-Factory oferuje agregaty talerzowe THOR BT o szerokości roboczej 3, 4, 5 i 6 m, a model THOR AT o szerokości roboczej 2,7; 3,0 i 4 m. Narzędzie to wyposażone jest w dwa rzędy talerzy o średnicy 510 mm i wał rurowy o średnicy 490 mm, a także w ekrany boczne i piasty bezobsługowe z uszczelnieniem i łożyskiem samochodowym.

Lista wyposażenia dodatkowego obejmuje m.in możliwość zamontowania sprzęgu do siewnika oraz talerzy o średnicy 560 mm. Do wyboru są wały Packera o średnicy 500 mm oraz pierścieniowy – 500 mm i rurowy – 510 mm, składający się z 12 rur.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników