czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Zakazano powrotu maszyn rolniczych z pola do gospodarstw?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W związku z wystąpieniem ognisk ASF w gospodarstwach rolnych na terenie gminy Czerwieńsk oraz gminy Sulechów, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze, poleca: wstrzymać do odwołania zjeżdżania maszyn rolniczych z pól do gospodarstw” – tego rodzaju informacja pojawiła się ostatnio na stronach internetowych wspomnianych gmin, budząc wielkie zaniepokojenie rolników. Rolnicy nie wiedzą np. w jaki sposób bezpiecznie, szczególnie nocą, przechowywać kombajny i inny niezbędny, a często cenny sprzęt rolniczy. Szczególnie teraz podczas żniw.

Kolejne ogniska ASF

Powyższe zalecenie zielonogórskiego powiatowego lekarza weterynarii wydane zostało w związku z niedawno odnotowanym wystąpieniem ogniska ASF świń w gospodarstwie w miejscowości Nietków (gm. Czerwieńsk), a także w Brodach (gm. Sulechów). I ogólnie odnotowywanym lawinowym wzrostem liczby ognisk w kraju.

Kombajny mają stać na polach?

Rolnicy z gmin objętych zaleceniem poważnie się więc zastanawiają nad tym jak zorganizować pracę, szczególnie w czasie żniw by spełnić oczekiwania powiatowego sanepidu.
Obawy budzi przede wszystkim bezpieczeństwo maszyn rolniczych, które np. pozostawione w nocy w polu i bez odpowiedniej ochrony, mogą zostać rozkradzione lub zdewastowane. A najbezpieczniejszym miejscem ich nocnego pozostawiania, jak wynika z praktyki, są opłotowane podwórka w gospodarstwach. To poważny problem, szczególnie że na wsiach zazwyczaj nie ma już żadnych wspólnych placów i innych miejsc, w których można by  pozostawić ciągniki lub kombajny na noc. Natomiast sąsiedzi pól, szczególnie ci, którzy nie utrzymują się już z rolnictwa, przeważnie utrzymują zadbane podwórka i nie wyrażają zgody na urządzanie tam parkingów dla maszyn.

Co radzą weterynaryjne służby?

W związku z zaistniałą sytuacją skierowaliśmy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, a także do Głównego Inspektoratu Weterynarii, wnioski z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:
– W jaki sposób rolnicy mogą, zgodnie z zaleceniami służb weterynaryjnych, bezpiecznie stacjonować (przechowywać) kombajny w przerwach pomiędzy pracami, a szczególnie nocą?

– Co grozi rolnikom, którzy z przyczyn niezależnych, nie mogą dostosować się do zaleceń?

Do tematu powrócimy jak tylko otrzymamy odpowiedzi.  

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Czerwieńsk, UMiG Sulechów
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,165FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły