Dalsze spadki w cennikach nawiedzają rynek wieprzowiny. W 48 tygodniu na unijnych rynkach cena skupu tuczników spadła od 4 do 9 centów za kg (wbc). Jest to efekt który niesie za sobą pandemia COVID-19, i której niestety końca nie widać.
Ceny oferowane przez skupujących przestały pokrywać koszty produkcji
-
Puzzle Piękna jest nasza Polska – dwustronneProdukt w promocji
20,00 zł19,95 zł -
Kukurydza – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów10,50 zł – 19,95 zł
Według szacunków rolników wynika, że żeby wyjść ”na zero” cena wyjściowa tucznika powinna kształtować się na poziomie około 4,5 zł/kg. Obecnie średnia cena skupu w wadze żywej wynosi około 3,50 zł/kg. To o wiele poniżej progu opłacalności. To nie wszystko bowiem w wyznaczonych strefach zagrożenia ASF ceny są niższe o 1 zł/kg mniej. O jakimkolwiek zysku nie można tu mówić. Z uwagi na fakt, że ceny pasz w tym roku poszybowały w górę hodowcy zostali pozostawieni w kropce. Coraz częściej zdarzają się sytuacje gdzie okres oczekiwania na odbiór świń to 2-3 tygodnie. Wynika to z jednej strony z konieczności oczekiwania na wynik badań laboratoryjnych, a z drugiej z ograniczenia ilości skupu w zakładach.
Potrzebne jest wsparcie ze strony państwa
Mamy do czynienia z katastrofą jaka dawno nie miała miejsca. Niestety coraz częściej zdarzają się sytuację gdzie skupy wolą tańszą wieprzowinę z za granicy dokłądając cegiełke do solidnego załamania krajowego rynku trzody chlewnej. Bez prawnych regulacji, w tym pomocy, której tak mocno potrzebują polscy rolnicy wiele gospodarstw może upaść. Skutki niebezpiecznego nurtu czym jest kupno tańszej wieprzowiny będą opłakane. Wielkopolska Izba Rolnicza zasugerowała plan działania w obliczu dramatycznej sytuacji:
“Rząd powinien jak najszybciej rozważyć wprowadzenie mechanizmów ograniczających import trzody w sytuacjach takich jak wystąpienie wirusa ASF dla ochrony naszego rynku i producentów.”
Czy możemy liczyć na szybką reakcję rządu? Tego dowiemy się w najbliższym czasie.
źródło:kzp-ptch.pl
http://wir.org.pl/