środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tempo wzrostów na rynku giełdowym zbóż i oleistych osłabło w końcówce listopada

spot_img

Tydzień (23-27.11.2020) przyniósł wyhamowanie trendu wzrostowego po obu stronach Atlantyku. O ile poprzednie trzy tygodnie kończyły się kilkuprocentowymi zwyżkami, to w ostatnim skala wzrostów nie przekroczyła 1%, a unijna kukurydza i rzepak zamknęły notowania na niewielkim minusie.

W listopadzie wyceny giełdowe kompleksu sojowego, kukurydzy, unijnej pszenicy i rzepaku wspinały się na długoterminowe (w USA wieloletnie) maksima. Z grona drożejących kontraktów wyłamała się jedynie amerykańska pszenica, której notowania lekko spadły w stosunku do tych z końca października (przestała być konkurencyjna w eksporcie).

Zmiany okresowe notowań kontraktów giełdowych:

Uwaga ! Najbliższy unijny kontrakt na kukurydzę traci w skali miesiąca, ponieważ odniesieniem była dużo wyżej wyceniana seria kukurydzy na stare zbiory.

Stałym wsparciem wzrostów notowań kukurydzy i soi jest silny popyt na ze strony Chin, gdzie odbudowujące sięstado trzody chlewnej potrzebuje rekordowych ilości pasz.

Tymczasem tegoroczne zbiory amerykańskiej soi i kukurydzy nie były tak dobre jak wcześniej prognozowano.   Deficyt opadów (podobnie jak w USA) przełożył się też na słabsze zbiory zbóż, w tym kukurydzy w UE, ale najmocniej zaszkodził kukurydzy na Ukrainie. Efektem słabszej produkcji i wzrostu konsumpcji będzie dalszy spadek światowych zapasów soi i kukurydzy na koniec obecnego sezonu. Warto pamiętać, że ostatnie prognozy opierają się na wysokim poziomie południowoamerykańskich zbiorów, które są dopiero przed nami. Oznacza to, że pogoda może jeszcze sporo namieszać i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację na globalnym rynku. Analitycy zwracają uwagę, że obserwowanemu właśnie zjawisku pogodowemu La Nina towarzyszą zwykle okresy suszy w Ameryce Południowej, ale też na południu Rosji.

Pszenica, której na świecie jest w tym sezonie rekordowo dużo, zyskuje na wartości dzięki wysokim cenom kukurydzy, ale też w obawie, że zły stan upraw ozimych w USA i Rosji (główni, obok UE, eksporterzy tego zboża) może przełożyć się na mniejsze zbiory w 2021 roku. Skala wzrostów notowań pszenicy ograniczona jest przez rosnącą podaż ziarna z doskonałych australijskich zbiorów i kolejne korekty w górę produkcji tego zboża w Rosji.

Obok czynników fundamentalnych (podaż/popyt) korzystnie na notowania zbóż i oleistych wpływa poprawa nastrojów na globalnym rynku akcji i surowców i to mimo trwającej pandemii. W ostatnich tygodniach trzy firmy farmaceutyczne ogłosiły, że niebawem rozpoczną masową produkcję szczepionki na koronawirusa, a pierwsze szczepienia mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Korzysta na tym  mocno ropa naftowa, ponieważ w dającej się przewidzieć przyszłości popyt na surowce powinien powrócić do poziomu sprzed pandemii.

Drożejąca ropa wywindowała ceny olejów roślinnych na 6-8 letnie maksima. Skorzystał na tym unijny i kanadyjski rzepak.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 27.11.2020):

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x