poniedziałek, 8 marca, 2021

Wypalanie traw – to się nie opłaca!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Już tradycyjnie co roku ARiMR przestrzega rolników przed wypalaniem traw i apeluje o zaprzestanie zaprzestania wiosennego wypalania suchych traw. Wypalanie traw nie tylko, wbrew obiegowym opiniom, nie daje wyższych plonów – jest bezsensowne. Wypalanie jest niebezpieczne oraz szkodliwe dla środowiska, a ponadto może nieść poważne konsekwencje finansowe bądź karne.

Za wypalanie traw grozi nawet do 10 lat więzienia, co jest absolutną głupotą i nieporozumieniem w porównaniu do kar za wyłudzanie setek milionów złotych. Niestety takie mamy prawo i trzeba znać jego konsekwencje.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody i lasach zabraniają wypalania traw m.in. na łąkach, nieużytkach i rowach przydrożnych. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł. Znacznie surowsza kara czeka dla osób, które podpalając trawy, spowodują zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia np. budynków. W takiej sytuacji kodeks karny przewiduje  karę więzienia od roku do nawet 10 lat.

Ponadto ARiMR może nakładać dotkliwe kary finansowe, jeśli stwierdzi, że rolnik wypala grunty rolne. Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014 – 2020. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności bezpośrednich, rolno-środowiskowych oraz pomocy na zalesienie o 3 proc. 

ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może taką karę zwiększyć albo zmniejszyć. Zgodnie z zasadami, nałożona przez Agencję sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać zmniejszona do 1 proc., jak i  zwiększona do 5 proc. należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. Wówczas całkowitej kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 20 proc., a w zupełnie skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Autor: Dariusz Śmigielski

Źródło: pixabay.com

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły