piątek, 5 marca, 2021

W Wielkopolsce powiało nadzieją!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu Strefy niebieskiej wyznaczonej w związku z zagrożeniem ASF na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego a także leszczyńskiego w województwie wielkopolskim. 

W skutek tej decyzji powiat leszczyński znalazł się  w czerwonej strefie, natomiast powiaty; poznański i szamotulski przeszły do strefy żółtej. To bardzo dobra wiadomość dla hodowców z tych regionów.

Czy stada ocaleją?

Koncepcja stosowania Stref niebieskich dotyczy bowiem terenów, w których wirus ASF przedostał się do stad trzody chlewnej. Głównym sensem ich tworzenia jest uniknięcie sytuacji w której wirus wraz z zakażonymi zwierzętami zostaje przeniesiony do innych stad lub produktów wieprzowych na terenie całego kraju lub w przypadku eksportu za granicę. Dlatego tak ważne jest możliwie szybkie znoszenie obostrzeń z nimi związanych. Szczególnie przy stwierdzeniu poprawy sytuacji, co nastąpiło w w/w powiatach. Ma to też duże znaczenie dla finalnego wznowienia przemieszczania stad, odnowienia handlu i ostatecznie do utrzymania gospodarstw.  

Dodajmy, że w tym przypadku decyzję Komisji Europejskiej poprzedziły sygnały od hodowców, wnioski Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Głównego Inspektoratu Weterynarii i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Źródła: WIR, GIW 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rozpogodzi się w całym kraju [POGODA]

Jedynie do północy przelotny śnieg spadnie miejscami w okolicy Olsztyba, Elbląga, Mławy, Gdańska, Suwałk. Temperatura nad ranem spadnie do -8/-4 stopni na wschodzie i...

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,530SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły