czwartek, 21 stycznia, 2021

W grudniu światowe ceny żywności wzrosły do poziomu najwyższego od 6 lat

-REKLAMA-

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w grudniu po raz siódmy z rzędu. Dalszy wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen zbóż, olejów roślinnych, przetworów mlecznych i w minimalnym zakresie mięsa. Jedynie wchodzące w skład indeksu ceny cukru odnotowały minimalny spadek.

Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w grudniu wynik 107,5 pkt. Oznacza to wzrost miesięczny 2,2 procent i 6,5% procent w skali roku oraz najwyższy miesięczny poziom indeksu od listopada 2014 roku.

Indeks cen zbóż wzrósł o 1,1 procent od listopada, a uśredniony dla 2020 roku wzrósł 6,6 procent powyżej poziomu średniego z 2019 roku. Ceny eksportowe pszenicy, kukurydzy, sorgo i ryżu wzrosły w grudniu, po części ze względu na obawy dotyczące  warunków uprawy i perspektywy upraw w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Federacji Rosyjskiej. W ujęciu rocznym ceny eksportowe ryżu były w 2020 r. o 8,6 procent wyższe niż w 2019 r., a ceny kukurydzy i pszenicy odpowiednio o 7,6 procent i 5,6 procent powyżej 2019 roku.

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w grudniu o 4,7 procenta i osiągnął najwyższy poziom od września 2012 roku. Oprócz ciągłego ograniczania dostaw w głównych krajach produkujących olej palmowy, na handel międzynarodowy wpłynęła gwałtowna podwyżka ceł eksportowych w Indonezji. Międzynarodowe ceny oleju sojowego wzrosły częściowo z powodu przedłużających się strajków w Argentynie, które wpłynęły zarówno na działalność w zakresie przerobu, jak i na logistykę portową. Ten subindeks był średnio o 19,1 procenta wyższy w 2020 roku niż rok wcześniej.

Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w grudniu o 3,2 procent, co jest siódmym z rzędu wzrostem miesięcznym, przy czym wszystkie kategorie wzrosły ze względu na silny globalny popyt importowy wywołany obawami o suchsze i cieplejsze warunki produkcji mleka w Oceanii, a także wysoki popyt wewnętrzny w Europie Zachodniej. Jednak uśredniony wskaźnik za 2020 rok cen produktów mlecznych był średnio o 1,0 procent niższy niż w 2019 roku.

Indeks cen cukru spadł o 0,6 procenta w grudniu po wyraźnym wzroście w poprzednim miesiącu. W całym 2020 r. subindeks był o 1,1 procent wyższy niż w 2019 r., co odzwierciedla duży wzrost importu z Chin i zwiększony popyt na rafinowany cukier ze strony indonezyjskiego przemysłu spożywczego, mimo że presję na wzrost ograniczały lepsze perspektywy produkcji w Brazylii. i Indiach.

Indeks cen mięsa wzrósł o 1,7 procent w grudniu, podczas gdy jego całoroczna średnia była o 4,5 procent niższa niż w 2019 r. Notowania mięsa drobiowego odbiły się w ostatnim miesiącu roku, dzięki zwiększonemu popytowi importowemu, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, wysoka sprzedaż wewnętrzna w kluczowych krajach produkujących i niekorzystny wpływ epidemii ptasiej grypy w Europie. Ceny mięsa wieprzowego nieznacznie spadły, na co wpłynęło zawieszenie niemieckiego eksportu na rynki azjatyckie w wyniku wybuchu afrykańskiego pomoru świń.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,665FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły