czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Uwaga! Według IUNG susza rolnicza występuje we wszystkich województwach!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W okresie  od 21 czerwca do 20 sierpnia 2020 roku stwierdzono pogłębienie się suszy rolniczej w Polsce. Niedobór wody wystąpił we wszystkich województwach. Najbardziej zagrożona jest uprawa kukurydzy na kiszonkę.  Suszę w tych uprawach odnotowano w 870  gminach Polski (35,12% gmin kraju) – jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 383 gmin z wystąpieniem suszy tj. o 15,46 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 7,91% gruntów ornych tj. o 4,71 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

Tab.1 Zasięg suszy w uprawach kukurydzy na kiszonkę

iung.pulawy.pl
Zdj.1 Pozwijane liście to efekt niedoboru wody.

Brak opadów przyczynił się także do wystąpienie suszy w uprawach:

kukurydzy na ziarno – wystąpiła w 826 gminach ( +14,46%). Suszę odnotowano w 15 województwach, na powierzchni 7,18% gruntów ornych tj. o 4,17 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

ziemniaka – wystąpiła w 363 gminach (+ 12.07%). Odnotowano ją w 11 województwach na powierzchni 2,27% gruntów ornych tj. o 2,12 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

buraka cukrowego – wystąpiła w 69 gminach w 6 województwach na powierzchni 0,41% gruntów ornych.

krzewów owocowych – wystąpiła w 644 gminach ( +12,39%). Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 6,99% gruntów ornych, tj.o 4,44 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

roślin strączkowych – wystąpiła w 540 gminach (+ 10,74%) .Wystąpiła w 12 województwach na powierzchni 4,33% gruntów ornych tj. o 2,72 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania

warzyw gruntowych – wystąpiła w 266 gminach Polski (+ 7%). Susza wystąpiła w 10 województwach na powierzchni 1,28% gruntów ornych tj. o 1,01 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

tytoniu – wystąpiła w 191 gminach (+4,84%). Odnotowano ją w 9 województwach na powierzchni 1,00% gruntów ornych, tj. o 0,78 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

chmielu – wystąpiła w 190 gminach (+ 6,34%). Odnotowano ją w 9 województwach na powierzchni 0,74% gruntów ornych.

drzew owocowych -Odnotowano ją w 11 gminach

W ocenie specjalistów IUNG brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, że deficyt wody wzrósł, miejscami nawet o ponad 50 mm wody. Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 21 czerwca w dalszym ciągu w południowych terenach woj.: dolnośląskiego, opolskiego, do 20 sierpnia występowały w północno-zachodniej Polsce. Natomiast duże nadmiary wody notowano śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.

Maria Chmal
źródło:  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa / Państwowy Instytut Badawczy System Monitoringu Suszy Rolniczej

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,173FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły