niedziela, 28 lutego, 2021

Tucz otwarty nadal bez pomocy? Co przyniosły rozmowy z Ministrem?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przed chwilą dobiegła końca – jak się właśnie okazało – pierwsza tura rozmów przedstawicieli NSZZ RI Solidarność z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim.

– Rozmowy nie zostały dziś zakończone – poinformował nas Janusz Terka, rolnik i działacz Solidarności RI z powiatu piotrkowskiego. – Przed nami druga tura negocjacji, która odbędzie się w poniedziałek lub wtorek przyszłego tygodnia. Od tego też zależy, czy podejmiemy akcję protestacyjną.

Pominięto tucz otwarty?

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu rolnicy zrzeszeni w NSZZ RI Solidarność w Piotrkowie Trybunalskim zaprosili do rozmów przedstawicieli rządu.

Negocjacje miały dotyczyć nieujęcia przy wypłatach jednorazowego wsparcia dla rolników i producentów rolnych poszkodowanych w wyniku pandemii COVID-19, tych producentów trzody, którzy pracują w oparciu o tucz w cyklu otwartym. Oburzeni tą sytuacją rolnicy zaprosili przedstawicieli rządu na rozmowy. Pierwotnie spotkanie miało się odbyć w poniedziałek (7 września br.) w Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast w razie fiaska rozmów, rolnicy zapowiedzieli podjęcie szerszej akcji protestacyjnej już od środy (9 września br.).

Negocjują z ministrem rolnictwa

Ostatecznie jednak, dziś o godzinie 10:00, przedstawiciele szerszej delegacji rolników z województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego wraz z Posłami na Sejm RP: Grzegorzem Lorkiem, Grzegorzem Wojciechowskim i Robertem Telusem spotkali się w Warszawie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim.
Rozmawiano o trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej i brakach możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe przez rolników hodujących świnie w cyklu otwartym.
Rolnicy zaprezentowali ministrowi swoje stanowisko wraz z argumentami. Rozmowy trwały ponad cztery godziny.
Ostatecznie ustalono, że nie zostaną one teraz zakończone, ani podsumowane. Strony mają powrócić do tematu na początku przyszłego tygodnia. 

Poparcie Komisarza Janusza Wojciechowskiego

Dodajmy, że 5 września br. hodowcy trzody z powiatu piotrkowskiego spotkali się z Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Januszem Wojciechowskim Komisarz przyznał wówczas, że wszyscy rolnicy którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia pandemii powinni być traktowani równo. Stwierdził też, że hodowcy świń w cyklu otwartym winni mieć możliwość ubiegania się o takie wsparcie. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.


Źródło: NSZZ RI Solidarność Piotrków Trybunalski
Fot,: Wikipedia

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,215FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły