czwartek, 4 marca, 2021

Trochę deszczu, trochę mrozu i trochę słońca [POGODA]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Spoglądając na rozkład temperatur w Europie i Ameryce Północnej na próżno szukać zimy. W Europie odwilż dotarła nad okolice Uralu. Ciepło jest także w Stanach Zjednoczonych. Zima kurczliwie trzyma się w Kanadzie, Górach Skandynawskich oraz środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej Rosji.

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce będzie to najpóźniejsze nadejście mrozu i śniegu w spisanej nam historii. Może zamiast zimy 30-lecia będzie ona najcieplejsza od 30 lat. Do Świąt wejścia mrozu i śniegu do Europy Środkowej nie musimy się obawiać. Co będzie dalej to na dwoje babka wróżyła.

W poniedziałek z rana drobne opady mżawki pojawiać się będą miejscami na wschodzie północy i w górach. Po południu takie opady wystąpią także na zachodzie i północy kraju. Na pozostałym obszarze powinno być sucho. Temperatura podskoczy w południe do +6/+9 stopni, na południu i południowym zachodzie do +10/+12 stopni.

Między wtorkiem a piątkiem przelotnie padać ma na północy kraju (szczególnie od Świnoujścia po Resko, Koszalin, Lębork, Hel)- w tym czasie spadnie tutaj około 3-12 milimetrów deszczu- na środkowym wybrzeżu do ponad 15 milimetrów.  Na zachodzie oraz na Podhalu i w Bieszczadach spodziewane są opady do 5 milimetrów. Na pozostałym obszarze do piątku sporo chmur ale opadów mało. Spadnie może do 0,5-2 milimetrów deszczu. Najsuszej między Opolszczyzną, Ziemią Łódzką a północną Lubelszczyzną.

Środa o poranku przyniesie mróz do prawie całego kraju. Na wschodzie i na Kaszubach z wierzchu na około dwie doby zmarznie ziemia. To dlatego, że nocne minusy do -6/-3 stopni  będą większe niż plusy w dzień na poziomie 0/+3 stopni. Na pozostałym obszarze nocami około -3/0 stopni, a w dzień +3/+6 stopni. Jak mróz to i spora dawka słońca.

W czwartek na zachodzie i północy już bez przymrozków ponieważ ma padać- temperatura na poziomie +1/+3 stopni pozwoli na opady mieszane na Kaszubach- może popada i sam śnieg.

Ocieplenie do podobnych wartości, które obserwujemy obecnie pojawi się w weekend. Wraz z nim mocniej powieje i padać zacznie w całym kraju.

Niepokojąco wygląda wyż, który ma szanse powstać już za tydzień między Kaukazem, Turcją a Włochami. Jeżeli niże znad oceanu będą zbyt słabe, to ten wyż przyniesie nam grudniowe babie lato (temperatury do +9/+14 stopni i duża dawka słońca z silnym wiatrem halnym na południu kraju).

 

Łukasz Sieligowski 

Źródło: infoclimat

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

De Heus wykupił Golpasz

Z początkiem marca br. zaszła duża strukturalna zmiana na rynku produkcji i sprzedaży pasz. Stało się tak za sprawą zakupu całościowego pakietu udziałów firmy Golpasz...

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających” powraca

W sezonie 2021 firma Sumi Agro Poland rusza z kampanią  „Budujemypopulację owadów zapylających”. Tym razem w nowej odsłonie. W ramach kampanii firma przygotowała m.in. 1100...

Wiosenne odżywianie zbóż

Kończy się zima. To ostatni moment, by przyjrzeć się oziminom i podjąć ostateczną decyzję co do wyboru wiosennego systemu nawożenia azotem. Warto zainwestować w...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły