poniedziałek, 8 marca, 2021

Światowe ceny artykułów spożywczych rosły w listopadzie najszybciej od ośmiu lat

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w listopadzie aż o 6,5%. Był to szósty z rzędu wzrost wskaźnika FAO, ale tym razem skala wzrostu miesięcznego była największa od lipca 2012 roku. Światowe ceny żywności były w listopadzie najwyższe od grudnia 2014 roku. Silny wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen olejów roślinnych, cukru zbóż, przetworów mlecznych i w minimalnym zakresie mięsa.

Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w listopadzie wynik 105,0 pkt, czyli był o 3,9% wyższy niż w październiku i 6,5% wyższy niż przed rokiem.

Indeks cen żywności FAO (lata 2017-2020):

Tym razem rosły wszystkie subindeksy składające się na indeks cen żywności.

Indeks cen zbóż wzrósł w listopadzie do 114,4 punktu (2,5% w porównaniu z październikiem) i był o 19,9% powyżej wartości sprzed roku.

Zmniejszone zbiory pszenicy w Argentynie doprowadziły do ​​wyższych cen eksportowych, a ceny kukurydzy rosły z powodu zmniejszonej produkcji w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie oraz dużych zakupów ze strony Chin.

FAO obniżyła swoją prognozę globalnej produkcji zbóż do 2,742 mld ton w 2020 r. Prognoza jest nadal rekordowo wysoka i jest o około 1,3% wyższa od wyniku z poprzedniego roku.

Według raportu podaży i popytu na zboża FAO, światowa produkcja gruboziarnistych zbóż wyniesie łącznie 1,470 miliarda ton, pszenicy 761,7 miliona ton, a ryżu 508,4 miliona ton.

Przewiduje się, że światowe zużycie zbóż w sezonie 2020/21 wyniesie 2,744 mld ton, co oznacza 1,9% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. FAO przypisuje ten skok zwiększonemu wykorzystaniu kukurydzy i sorgo w paszach w Chinach oraz wzrostowi produkcji etanolu na bazie kukurydzy w Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

FAO oczekuje, że na koniec sezonu 2020/21 światowe zapasy zbóż spadną do najniższego od pięciu lat poziomu 866,4 mln ton.

FAO oczekuje, że światowy handel zbożami w latach 2020-21 wzrośnie z powodu wzrostu sprzedaży kukurydzy w Stanach Zjednoczonych i ciągłego popytu ze strony Chin, przewidując wzrost o 3,4%, czyli 454,6 mln ton.

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w listopadzie o ogromne 14,5% (miesiąc do miesiąca) osiągając najwyższy poziom od marca 2014 roku.

Rajd odzwierciedla głównie dodatkowe skoki cen oleju palmowego w połączeniu z dalszym wzrostem soi, rzepaku i wartości oleju słonecznikowego. Międzynarodowe notowania cen oleju palmowego wzrosły szósty miesiąc z rzędu, czemu sprzyjały gwałtowne spadki światowych zapasów, ponieważ mniejsza niż tradycyjna produkcja w głównych krajach produkujących zbiegła się z silnym globalnym popytem importowym. Jeśli chodzi o olej sojowy, ceny umocniły się przy ograniczonej dostępności eksportowej w Ameryce Południowej i rosnącym popycie importowym, zwłaszcza z Indii. Podobnie, wartości oleju rzepakowego i słonecznikowego uległy dalszemu wzmocnieniu przy ograniczonych dostawach. W międzyczasie umacniające się ceny ropy naftowej wsparły również ceny olejów roślinnych.

Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w listopadzie o 0,9% (m/m) i zbliżył się do 18-miesięcznego szczytu. Ostatni wzrost był w dużej mierze spowodowany wyższymi cenami masła i sera, odzwierciedlającymi stały wzrost światowego popytu na import oraz wzrost sprzedaży detalicznej w Europie, który zbiegł się z sezonowym spadkiem produkcji mleka w regionie. Z kolei po sześciu miesiącach kolejnych wzrostów ceny odtłuszczonego mleka w proszku spadły z powodu wolniejszego tempa zakupów w Azji, zwłaszcza w Chinach, w połączeniu ze zwiększoną globalną dostępnością eksportową, w tym nadwyżkami proszku w Indiach. Pomimo wzrostu popytu na dostawy spotowe z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, zwłaszcza z Algierii, mniejsze zakupy Chin zaważyły ​​na notowaniach cen pełnego mleka w proszku.

Notowania poszczególnych subindeksów:

Indeks cen cukru wynosił średnio 87,5 punktu w listopadzie, co oznacza wzrost o 2,8 punktu (3,3%) w porównaniu z październikiem, co stanowi drugi z rzędu miesięczny wzrost. Wzrost międzynarodowych notowań cukru w ​​listopadzie był spowodowany głównie przez mocniejsze nowe dane potwierdzające wcześniejsze oczekiwania dotyczące globalnego niedoboru produkcji w sezonie marketingowym 2020/21. Oczekiwania te wynikają ze słabszych perspektyw plonów w UE, Tajlandii i Federacji Rosyjskiej, ponieważ niekorzystne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na plony. Ceny cukru otrzymały również dalsze wsparcie w następstwie upraw trzciny cukrowej zniszczonych przez huragan i infrastruktury w Nikaragui, Hondurasie i Gwatemali.

Indeks cen mięsa wynosił średnio 91,9 punktu w listopadzie, co oznacza wzrost o 0,8 punktu (0,9%) miesiąc do miesiąca. Jest to pierwszy wzrost od stycznia, ale nadal 14,6 punktu (13,7%) poniżej jego wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Międzynarodowe ceny mięsa wołowego wzrosły, po czterech miesiącach kolejnych spadków, ze względu na silny popyt z Chin i napięte dostawy z Oceanii. Ceny wieprzowiny nieznacznie wzrosły, czemu sprzyjało szybkie tempo zakupów dokonywanych przez Chiny przy niskiej dostępności zwierząt gotowych do uboju w Brazylii, podczas gdy Niemcy i Polska nadal nie mogą eksportować na rynki azjatyckie z powodu wybuchów afrykańskiego pomoru świń.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły