piątek, 18 czerwca, 2021

Środki ochrony roślin- co należy wiedzieć?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Pestycydy pełnią wiele funkcji i występują w wielu formach, w tym herbicydów, insektycydów i fungicydów. Ostatecznym celem we wszystkich przypadkach jest zwiększenie plonów poprzez zmniejszenie konkurencyjnych czynników środowiskowych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy w związku z rozpoczęciem wiosennych zabiegów ochronnych Informuje o czym pamiętać aby nie narobić szkody w środowisku.

Monitoruj, kontroluj, zapobiegaj

Właściwe stosowanie środków ochrony roślin minimalizuje zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Oto 7 zasad, które każdy kto wykonuje zabiegi ochrony roślin powinien znać 

1. Stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin   

Osoby wykonujące zabiegi ochrony roślin przed  zastosowaniem chemicznej ochrony roślin powinny wykorzystać wszelkie dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami tak aby ograniczyć do minimum stosowanie pestycydów. 

2. Monitorowanie plantacji

Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być poprzedzone monitoringiem plantacji występowania organizmów szkodliwych i oceną konieczności wykonania zabiegu.

3. Korzystanie ze środków z wiadomego źródła

Należy stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. 

4. Przestrzeganie zapisów zawartych na etykietach

Nie można stosować środków ochrony roślin na rośliny oraz agrofagi, które nie zostały wyszczególnione w etykiecie oraz przekraczać wskazanych dawek i liczby dopuszczonych zabiegów. 

5. Zapoznanie się z zasadami ostrożności

Należy zapoznać z warunkami bezpiecznego stosowania środka zawierającymi wytyczne dotyczące m.in. środków ostrożności a w tym obowiązku wyznaczania stref ochronnych od zbiorników i cieków wodnych. 

6. Uwzględnienie organizmów pożytecznych

Pamiętać należy o ochronie organizmów pożytecznych w szczególności owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

7. Zachowywanie bezpiecznej odległości 

W celu zapobiegania znoszenia cieczy na tereny nie objęte zabiegiem należy zachowywać minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów oraz nie stosować środków ochrony roślin jeżeli prędkość wiatru przekracza 4 m/s.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przypomina, że osoby stosujące środki ochrony roślin powinny:

  •  posiadać ukończone szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin.
  • do zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin wykorzystywać wyłącznie sprzęt, sprawny technicznie i skalibrowany, posiadający ważne badania techniczne. 
  • prowadzić i przechowywać przez 3 lata dokumentację dotyczącą stosowanie środków ochrony roślin. W dokumentacji należy zanotować nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin oraz wskazać sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

źródło:piorin.gov.pl
zdj:pixabay.com

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,330FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły