niedziela, 28 lutego, 2021

Specustawa jako fundament dokonania w Polsce eksterminacji dzików?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Specustawa o ASF skierowana do dalszych sejmowych prac

Wczoraj, po burzliwej debacie, Sejmowe Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, większością głosów, do dalszych prac sejmowych skierowały projekt tzw. specustawy w sprawie zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz redukcji populacji dzików w kraju.
Przypomnijmy: projekt ustawy dot. zwalczania ASF, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje min. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, a także powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemcy stawiają płot 

Uzasadnienie i głosy przeciwne  

W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono min., że głównym jej celem jest usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania chorób zakaźnych zwierząt oraz zapobiegania takim chorobom, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) i kwestii redukcji populacji dzików na terytorium Polski.
Z założeniami projektu nie zgodzili się min. przedstawiciele opozycyjnej względem partii rządzącej, Koalicji Obywatelskiej, którzy podczas zwołanej w środę konferencji prasowej, stwierdzili mim, że projekt ustawy będzie służył jako fundament dokonania w Polsce eksterminacji dzików oraz będzie zamachem za polską przyrodę. Parlamentarzyści KO zapowiedzieli też, że w kolejnych etapach prac nad tą ustawą, wnosić będą szereg poprawek które, jak to ujęli, będą miały pozytywny wpływ na ostateczny jej kształt.
Planom intensyfikacji odstrzałów dzików, a także karom więzienia za blokowanie polowań, sprzeciwiali się natomiast przedstawiciele środowisk proekologicznych. Wnioskowano nawet o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu Ostatecznie jednak projekt tzw. specustawy o ASF i zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt przyjęty został do dalszych prac sejmowych.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: Sejm RP, PAP

Specustawa dot. ASF: bioasekuracja, zakaz utrudniania polowań i odstrzał dzików przez policjantów i wojsko

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,205FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły