czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Skutki zakazu uboju rytualnego. Twarde fakty i ekspertyzy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Skutki wprowadzenia zakazu lub ograniczenia zakresu uboju rytualnego będą miały swój wydźwięk. Z czym dokładnie będziemy się mierzyć? Jakie konsekwencje pociągnie za sobą projekt ustawy? I czy jest on zgodny z prawem? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w opracowanej ekspertyzie profesora nauk prawnych i ekonomisty Artura Nowaka-Fara.

Projekt ustawy niezgodny z prawem?

            Rzucane na ławę pomysły często nie są przedtem przemyślane. W odniesieniu do produkcji mięsa w systemie zapewnienia przestrzegania standardów koszerności i halal należy stwierdzić, że nigdzie w UE (i EOG) nie ma zakazu rytualnego uboju zwierząt z tymi systemami zgodnego, zasadniczo pod warunkiem, że ubój odzwierciedla potrzeby wyznawców religii, w których te standardy funkcjonują. Należy zauważyć, że wyznawcy judaizmu i islamu stanowią około 25% populacji świata. Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wpłynie na wymienioną mniejszość. Na poziomie międzynarodowym nie ma takich regulacji prawnych, które wiązałyby Polskę co do zakazania  uboju rytualnego zwierząt.

 Gospodarcze skutki wprowadzenia zakazu

Negatywy sprowadzają się do utraty poważnych premii cenowych z tytułu wyspecjalizowanego eksportu mięsa wołowego. Dodatkowo zapisany projekt wzbudza wątpliwości co do wolności wyboru. Pozyskiwanie pożywienia zgodnego z wymaganiami religijnymi tradycyjnych religii świata mieści się w granicach wolności, które są określone w art. 9 Europejskiej Koncepcji Praw Człowieka, co przypomniał także w swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny.

Z tego powodu w państwach członkowskich UE lub EOG (z wyjątkiem Słowenii) nie ma zakazu uboju rytualnego na potrzeby religijne. Regulacje obowiązujące w wielu państwach członkowskich UE wymagają jedynie przestrzegania standartów ogłuszenia zwierząt

Wprowadzenie zakazu lub ograniczenia uboju rytualnego ponad wspomniany standard wymagający ogłuszania zwierząt lub nadzoru nad tą działalnością stanowiłoby zatem naruszenie praw podstawowych.

Skutki ekonomiczne

Szacunki z 2017 r. R. Mroczka wskazują na to, że ubój rytualny stanowi pokaźną część produkcji wołowiny w Polsce  – bardzo przy tym wrażliwą na zmiany regulacyjne. Wynika z nich że mięso z uboju rytualnego stanowi, w ujęciu ilościowym:

(a) w odniesieniu do produkcji wołowiny, 6% całkowitej produkcji wołowiny;

(c) w odniesieniu do eksportu wołowiny, 8% całkowitego eksportu wołowiny;

Jak widać nie są to małe liczby. Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, całkowita wartość polskiego eksportu wołowiny wyniosła w 2019 r. około 1,5 mld euro.  Ograniczenie bądź eliminacja możliwości produkcji mięsa pochodzącego z uboju metodami właściwymi dla wymogów koszer i halal skutkowałoby utratą wspomnianych przychodów i ograniczeniem rozmiarów produkcji rolnej w tym szczególnym segmencie. Koszty marketingowe przedsiębiorstw zostałyby również utopione. Z czym więc będziemy się mierzyć?

  • ograniczenie produkcji i – związane z tym – ograniczenie zatrudnienia oraz dezaktywacji niektórych aktywów przedsiębiorstw.
  •  ograniczenie popytu przedsiębiorstw produkcji mięsnej na zwierzęta dozwolone w świetle zasad koszerności i halal.
  • skutki ograniczenia produkcji wynikające z niemożności dokonywania uboju rytualnego.
  • niegospodarcze aspekty międzynarodowe. Sama dyskusja parlamentarna i publiczna na ten temat musi być zatem wyjątkowo zdyscyplinowana.

Prognozy nie rysują się w kolorowych barwach. Projekt ustawy to cios dla polskiej gospodarki, hodowców, producentów oraz wielu rodzin dla których ten rodzaj hodowli jest głównym źródłem dochodu. Jako kraj stracimy na tym więcej niż można przewidywać..

Maria Chmal
źródło:Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji. Kancelaria Senatu

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,173FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły