wtorek, 2 marca, 2021

Sejmowa Komisja Rolnictwa prosi o pomoc dla rolników

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Podczas ostatniego posiedzenia (18 listopada br.) sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchwaliła apel w sprawie pomocy rolnikom poszkodowanych przez drugą falę pandemii koronowirusa. Adresatem apelu jest Premier Mateusz Morawiecki.

Ocena sytuacji rolnictwa

Głównym tematem środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa była ocena sytuacji na rynkach rolnych. Posłom przedstawił ją Dyrektor Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Waldemar Guba, Przedstawiciel resortu podkreślił, że problemy na rynkach rolnych powstały głównie w wyniku COVID-19.

Walka o łańcuchy dostaw

Wiosną bieżącego roku, w pierwszej fazie pandemii, główne  obawy dotyczyły możliwego zerwania łańcuchów dostaw. Podjęto wówczas szereg działań na poziomie Unii Europejskiej i krajowym. Ich celem była minimalizacja tego rodzaju problemów i zmniejszenie wahania cen. Ustanowiono wtedy tzw. zielone korytarze transportowe, wprowadzono ułatwienia dla pozyskania pracowników sezonowych.  Uelastyczniono też programy wsparcia. Efektem tych działań było uspokojenie sytuacji na rynkach rolnych. Waldemar Guba przypomniał, że rząd polski zaproponował pomoc dla rolników poszkodowanych przez pandemię w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Druga fala i głęboki kryzys

Przedstawiciel resortu rolnictwa zaznaczył jednak, że mimo tych działań, w związku z drugą falą pandemii obecnie nastąpiło znaczące pogorszenie sytuacji zwłaszcza dla producentów mięsa. To efekt obostrzeń, a szczególnie zamknięcia gastronomii, ograniczenia turystyki, i spadku zapotrzebowania na polskie produkty ze strony innych krajów. Tak wywołany kryzys dotknął polskich producentów wołowiny, drobiu i wieprzowiny.

COVID i ASF

Natomiast w przypadku sektora wieprzowiny problemy potęguje afrykański pomór świń (ASF), który pojawił się w Niemczech. Unia Europejska, w tym Niemcy są dużym eksporterem tego rodzaju mięsa m.in, do Chin. A w związku z wystąpieniem w tym kraju ASF, Chiny i inne kraje azjatyckie wprowadziły embargo na import niemieckiej wieprzowiny. Wszystko to przełożyło się na nadwyżki mięsa na rynku europejskim i wywołało spadki cen. 

Czy będą dopłaty?

Waldemar Guba dodał, że  problem niskich cen wieprzowiny dotyka także rolników z innych krajów, a szczególnie z Polski. Ceny skupu spadły poniżej ceny referencyjnej, co otwiera możliwość uruchomienia przez Komisję Europejską działań interwencyjnych np. w formie dopłat do prywatnego przechowywania. Uczestniczący w posiedzeniu posłowie mówili też o bardzo niskich cenach skupu brojlerów na poziomie 2 zł/kg, co nie zapewnia opłacalności produkcji i o problemach ze zbytem kurczaków czy indyków, a także o spadku eksportu.

Czy będzie rządowe wsparcie?

Ostatecznie Szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus (PiS) zaproponował posłom uchwalenie dezyderatu (apelu), z prośbą do rządu o wsparcie dla rynków rolnych, które odczuwają skutki pandemii i o przygotowanie kolejnego wsparcia dla rolników, którzy wraz przedłużającą się sytuacją epidemiologiczną są w coraz cięższej sytuacji. Podczas głosowania dezyderat został przyjęty przez 13 posłów, 7 było przeciwnych, a 5 osób wstrzymało się od głosu.


Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,235FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły