środa, 17 lipca, 2024
spot_img

GUS i ARiMR skorzystają z europejskich satelitów

spot_img

Dopłaty, WPR i kontrole 

Zespół specjalistów pod kierownictwem doktora Jędrzeja Bojanowskiego z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie zrealizował projekt sfinansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną pod nazwą: „Rolnictwo Polska: Usługi informacji statystycznych opartych na obserwacji Ziemi dla rolnictwa”.  

Klasyfikacja i prognozy plonów

W ramach projektu, w oparciu o nowatorskie metody satelitarnej detekcji i przetwarzania informacji opracowano i uruchomiono system identyfikacji i monitorowania upraw rolnych dla usprawnienia gromadzenia danych statystycznych nt. krajowego rolnictwa, a także stanu realizacji zadań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. System ma też wspomagać zbieranie informacji statystycznej o produkcji rolnej w Polsce dla klasyfikacji upraw, monitoringu wzrostu roślin i prognozowania plonów.

Dopłaty i kontrola 

Opracowano też metody satelitarnego wspomagania kontroli przestrzegania przepisów WPR w zakresie dopłat bezpośrednich czyli m.in.: dywersyfikacji upraw, przestrzegania terminów zabiegów agrotechnicznych i utrzymania obszarów proekologicznych (EFA).

Nowy system wspomóc ma Główny Urząd Statystyczny,  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wyżej opisanych czynności a także prognozowania plonów głównych roślin uprawnych, detekcji zabiegów agrotechnicznych i zachowania pokrywy roślinnej w celu przeciwdziałania erozji. 

Kosmiczne technologie 

W ramach projektu specjaliści z Instytutu Geodezji i Kartografii zajęli się przygotowaniem metod monitorowania wzrostu roślin, prognozowania plonów, detekcji sytuacji kryzysowych, klasyfikacji upraw i detekcji zabiegów agrotechnicznych. Natomiast zadaniem pracowników naukowych z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk było doskonalenie metod klasyfikacji upraw, monitoringu dywersyfikacji upraw i charakterystyk obszarów proekologicznych.

Dodajmy, że omawiany „System Satelitarnej identyfikacji i monitorowania upraw na potrzeby statystyki rolnictwa (SATMIROL) – NCBiR GOSPOSTRATEG” działa w oparciu o dane pozyskiwane z europejskich satelitów serii Sentinel i  Meteosat oraz danych meteorologicznych

Natomiast w ramach prac przygotowawczo-wdrożeniowych nowego systemu dokonano już klasyfikacji upraw dla województw: Warmińsko-Mazurskiego i Wielkopolskiego w okresie 2017-2018 r. Wkrótce system zostanie w pełni wprowadzony do użytku w GUS, ARiMR i MRiRW.  

Źródło: Instytut Geodezji i Kartografii 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x