piątek, 26 lutego, 2021

Rzepak mocno zyskał na wartości

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Mimo spadków za oceanem unijne kontrakty na zboża poruszały się w trendzie bocznym w ostatnim tygodniu, a rzepak zyskał na wartości

Ostatni tydzień (10-17.02.2020) przyniósł zdecydowaną przecenę amerykańskich kontraktów na zboża.

Pszenica i kukurydza tanieją za oceanem

W Chicago notowania pszenicy w skali tygodnia o blisko 3%, a wyceny kukurydzy obniżyły się o 1,6%. W analizowanym tygodniu swoje comiesięczne prognozy podaży i popytu opublikował Amerykański Departament Rolnictwa (USDA). Najnowsze dane nie przyniosły nowych elementów wzrostowych dla rynku zbóż, a w przypadku pszenicy potwierdziły bardzo dobre globalne zaopatrzenie i zapowiedziały rekordowe zapasy na koniec tego sezonu. Spowodowało to wycofywanie się kapitału spekulacyjnego z „gry” na wzrost cen pszenicy (odsprzedaż kontraktów w Chicago).

Silną presję spadkową na notowania amerykańskich kontraktów wywierał także rynek walutowy. W okresie niepokojów rynkowych, a z takim mamy do czynienia po wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach, amerykańska waluta zyskuje na wartości. Miniony tydzień przyniósł systematyczny wzrost wartości dolara w stosunku do głównych walut. W konsekwencji kurs euro do dolara spadł do poziomu najniższego od marca 2017 roku. Drożejący dolar oznacza mniej konkurencyjny eksport z USA i wymusza przeceny zbóż w Chicago.

zboża-giełda-wykres

Soja ze wzrostem eksportu

Tendencji spadkowej nie poddała się w minionym tygodniu soja, w przypadku której miesięczny raport USDA pokazał wzrost amerykańskiego eksportu. Dodatkową zachęto do kupowania kontraktów na soję było zbliżanie się terminu wejścia w życie umowy handlowej I fazy (30 dni po podpisaniu) zawartej w połowie stycznia między USA i Chinami. Najbliższa seria na soję podrożała w skali tygodnia sporo ponad 1%.

soja-giełda-wykres

Giełda w Paryżu

Mimo spadków za oceanem unijne kontrakty na zboża poruszały się w trendzie bocznym w ostatnim tygodniu.

Bijące rekordy słabości euro zniwelowało wpływ giełdy w Chicago na notowania unijnych kontraktów na zboża. Ostatecznie tydzień zamknął się dla pszenicy przeceną o 0,75 euro, a dla kukurydzy wzrostem rzędu 1 eur/t. Na wartości zyskiwał za to rzepak, korzystając z odbicia na rynku olejów roślinnych.

Ceny pszenicy w UE

Notowania unijnej pszenicy systematycznie rosły od połowy listopada do 22 stycznia, kiedy to seria najbliższa zbliżyła się do 200 eur/t i ustanowiła swój blisko roczny szczyt. Przełom stycznia i lutego przyniósł korektę w dół do 190 eur/t, ale notowania szybko odrobiły część strat i ustabilizowały się wokół poziomu 193 eur/t. W skali miesiąca kontrakt ten nie zmienił swojej wyceny (miesiąc wcześniej zyskał 10 euro/t).

Do poziomów notowań sprzed roku brakuje już tylko  nieco pona 1 eur/t. Trend wzrostowy pszenicy wyhamował (po obu stronach Atlantyku), a przyczynił się do tego spadek cen na rynkach gotówkowych, a zwłaszcza w basenie Morza Czarnego (region dominuje w światowym eksporcie tego zboża). Potwierdzały to ostatnie przetargi organizowane przez Egipt (największy importer pszenicy na świecie). Egipski GASC kupił na ostatnim przetargu (11.02.2020) 360 tys. ton pszenicy (całość z basenu Morza Czarnego). Ceny pszenicy spadły o ok. 10 usd/t (na bazie CIF) w porównaniu do przetargu sprzed miesiąca.

 Unijna kukurydza zalicza spadek 

Wyceny unijnej kukurydzy spadły o blisko 3% w ostatnim miesiącu redukując znacznie wzrost z I połowy stycznia. Wycena najbliższej serii kukurydzy przekroczyła 168 eur/t na zamknięciu z 17-lutego. Oznacza to spadek o prawie 5 euro w skali miesiąca. Kukurydza taniała śladem niższych cen importowanego zboża z Brazylii i Ukrainy. Ceny spadały, ponieważ rosną perspektywy zbiorów tego zboża w Ameryce Południowej. Korzystne deszcze sprawiły, że analitycy podnoszą swoje prognozy zbiorów kukurydzy (też soi) w Argentynie i Brazylii.

zboża-giełda-paryż

Rzepak w Unii coraz droższy

Unijny rzepak podrożał w ostatnim tygodniu o prawie 9 euro i powrócił w poniedziałek (17-02-2020) powyżej poziomu 400 eur/t.  Do 3-letnich maksimów z I połowy stycznia jest ciągle daleko, ale nasiona rzepaku powoli odrabiają straty z drugiej połowy stycznia. Wyjątkowo słabe zbiory rzepaku w UE spowodowały, że od marca notowania serii najbliższej wzrosły z ok. 350 eur/t, do ok 420 eur/t na zamknięciu 10-stycznia. Największe zwyżki miały miejsce jednak w grudniu i I dekadzie stycznia i wynikały z „galopujących” w tym czasie cen olejów roślinnych i ropy.

Druga połowa stycznia przyniosła głęboką korektę spadkową, która przekroczyła 30 eur/t. Oznaczało to spadek notowań do poziomu ok. 385 eur/t. W tym przypadku znowu taniejące oleje roślinne i ropa wpłynęły na niższe ceny rzepaku. Dopiero ostatni tydzień przyniósł odbicie cen i powrót notowań rzepaku w okolice 400 eur/t. Ciągle jeszcze w skali miesiąca najbliższa seria rzepaku tanieje o prawie 2%, ale w skali roku rzepak jest droższy o 10%.

Czynnikiem wpływającym na notowania rzepaku są oleje roślinne, a zwłaszcza palmowy. Importowany do UE olej palmowy stanowi blisko 30% całej konsumpcji olejów roślinnych, w porównaniu do 36% zajmowanych przez olej pochodzący z przerobu nasion rzepaku. Ceny oleju palmowego pięły się systematycznie w górę na giełdzie w Kuala Lumpur. Od połowy października do 10 stycznia kontrakt ten zyskał na wartości prawie 50% i wyceniany był najwyżej od listopada 2017 roku. Rekordowe ceny olejów przełożyły się na ograniczenie popytu i wymusiły spadek cen w kolejnych tygodniach.

rzepak-wykres-cen

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures na zboża i oleiste

kontrakty-futures-tabela-5

Unijny eksport zbóż

Tempo eksportu unijnej pszenicy jest o ok. 70% lepsze niż przed rokiem, ale udział polskiego ziarna jest mały.

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że od początku lipca 2019 (początek sezonu 2019/20) wywieziono poza UE 17,54 mln ton pszenicy miękkiej. Jest to rezultat aż o 73% lepszy niż w analogicznym okresie sezonu 2018/19. Eksport wszystkich gatunków pszenicy oraz mąki sięgnął już 18,5 mln ton i jest o 69% wyższy niż rok temu.

Udział polskiej pszenicy w eksporcie był zerowy w ostatnim miesiącu. Od początku tego sezonu wyeksportowaliśmy poza UE 1,018 mln ton pszenicy, co daje nam jednak dopiero 7 miejsce w rankingu eksporterów tego zboża. Pszenica pochodząca z Polski stanowi tylko 5,8% unijnego eksportu pszenicy miękkiej.

Mimo to tempo eksportu polskiej pszenicy (poza UE) jest o blisko 30% wyższe niż sezon wcześniej (w całej UE wzrost sięga 73%). W unijnym eksporcie pszenicy (miękkiej) dominują dwa kraje, są to Francja (37% udział) i Rumunia (18%). W rankingu eksporterów wyprzedzają nas także: Niemcy (9%), Bułgaria (8%), Litwa (7%) oraz Łotwa (7%).

Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)

Według prognozy z 11-lutego 2020 globalna produkcja pszenicy w sezonie 2019/20 została obniżona o 0,5 mln ton (od stycznia), do nadal rekordowych 764,0 mln ton. Jednocześnie dzięki mniejszej (m/m) konsumpcji (754,2 mln ton) obniżono o 0,1 mln ton, do ciągle rekordowych 288,0 mln ton, oczekiwane zapasy na koniec sezonu tego sezonu.

W lutowej prognozie USDA unijny eksport pszenicy podniesiony został o 1 mln ton (w styczniu wzrósł o 2 mln ton), do 32 mln ton.

Światowe zbiory kukurydzy podniesiono o skromne ponad 0,6 mln ton do 1,111 mld ton (sezon 2019/20).  Globalna konsumpcja (1,133 mld ton) znacznie przekroczy poziom produkcji prowadząc do 7% spadku zapasów (trzeci sezon z rzędu).

Światowa produkcja soi prognozowana jest na 339,4 mln ton (+1,7 mln ton od stycznia), z rekordem w Brazylii (125 mln ton), który zrekompensuje częściowo spadek amerykańskiej produkcji. Światowa konsumpcja soi powinna sięgnąć rekordowe 351,1 mln ton i podobnie jak w bilansie kukurydzy przewyższy produkcję. Doprowadzi to do zmniejszenia o 11% (r/r) zapasów soi na koniec tego sezonu.

RYNEK PALIW

Notowania giełdowe ropy spadły w ciągu miesiąca o 1/5 ciągnąc w dół ceny paliw w hurcie, ale  na stacjach paliw przeceny były niewielkie

W tygodniu kończącym się 12-go lutego 2020 spadły lekko ceny średnie benzyn i LPG, ale cena średnia ON nie zmieniła się. W konsekwencji w połowie 7-tygodnia nowego roku za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić średnio 4,89 zł/l, a za ON 5,12 zł/l. Co ciekawe ropa jest teraz wyjątkowo tania, a wyceny giełdowe ropy Brent oscylują wokół poziomu 55 usd/baryłkę (13-miesięczne minima).

W ostatnich tygodniach skala spadków cen paliw w hurcie była dużo niższa niż przecen na rynku ropy. Wzrosły zatem mocno  marże rafineryjne z przerobu ropy. Tylko symboliczne spadki cen przy dystrybutorach oznaczają silny wzrost marży na sprzedaży paliw. W 6-tygodniu tego roku średnia marża modelowa stacji paliw wzrosła dla Pb95 do 30 groszy, a w przypadku ON do 46 groszy na litrze. Do tego należy doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców.

Ceny średnie paliw w detalu: 12-02-2020 / zmiana miesięczna (e-petrol.pl)

  • Pb98: 5,23 zł/l (-7 gr/l);
  • Pb95: 4,89 zł/l (-9 gr/l);
  • ON: 5,12 zł/l (-7 gr/l);
  • LPG: 2,29 zł/l (-8 gr/l).

Zmiany cen w skali roku

Warto zauważyć, że hurtowa cena diesla była w 6-tygodniu 2020 o 16 gr/l niższa niż rok temu, ale w detalu ON kosztował średnio o 9 groszy więcej niż przed rokiem. Zawdzięczamy to rosnącym skokowo marżom ze sprzedaży paliw na stacjach.

Oficjalne hurtowe ceny Pb95 były w 6-tygodniu 2020 o 23 gr/l wyższe niż rok temu, ale dzięki w tym wypadku niższym marżom na stacjach płaciliśmy za to paliwo średnio o “tylko” 14 groszy więcej niż przed rokiem.

ceny-paliw

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU

paliwo-ceny-wykres

Ceny hurtowe diesla są już tylko 3 grosze na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

różnica-cen-paliwa

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

różnica-cen-paliwa-2

Andrzej Bąk – WGT

Źródło: CBoT, Euuronex-Paryż, PKN Orlen, e-petrol.pl, USDA, KE

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Na którym miejscu uplasowała się Polska w rankingu bezpieczeństwa żywności?

W 2020 już po raz 9. organizacja Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowała Globalny Indeks Bezpieczeństwa Żywności (GFSI). Sponsorem publikacji jest Corteva Agriscience. W edycji 2020 GFSI...

Śledź nas

21,180FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły