czwartek, 21 stycznia, 2021

Rząd zwalnia z opłaty targowej

-REKLAMA-

Jest dobra wiadomość dla rolników, przedsiębiorców i wszystkich innych podmiotów sprzedających swoje towary na lokalnych targowiskach. Z dniem 1 stycznia 2021 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z jej zapisami, od pierwszego dnia bieżącego roku do 31 grudnia 2021 r. w żadnej z krajowych gmin nie będzie pobierana opłata targowa. Samorządom natomiast przysługuje rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Pomoc dla handlujących rolników

Wyjaśnijmy, że w normalnych warunkach opłatę targową, która jest opłatą lokalną, pobiera się od osób fizycznych (w tym rolników), osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Z opłaty zwolniona jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Zwolnione z niej są także osoby i jednostki, które są płatnikami podatku od nieruchomości w związku z tzw. innymi przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. W praktyce oznacza to, że opłata targowa pobierana jest niemal wyłącznie od drobnych podmiotów, nieposiadających infrastruktury handlowej, dokonujących sprzedaży osobiście, przy pomocy członków rodziny lub pojedynczych pracowników (a tak działają głównie rolnicy). I dla nich konieczność uiszczania choćby niewysokich opłat jest odczuwalnym obciążeniem.

Rekompensata dla ponad 1600 gmin? 

Dodajmy, że w 2019 r. dochody z opłaty targowej uzyskiwało  1649 gmin (na ogólną ich liczbę: 2477). W wielu gminach był to wpływ w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych (mniej niż 50 procent gmin osiągnęło wpływ w wysokości powyżej 20 tys. zł). Ponadto, dla części gmin posiadających duże targowiska lub dla tych o charakterze uzdrowiskowym (albo turystycznym), wpływy z opłat targowych stanowią ważną pozycję budżetową. Warto też podkreślić, że w 2019 roku, łączne wpływy wszystkich gmin z opłaty targowej w  wyniosły 139 337 182,31 zł. A zatem zniesienie opłaty zarówno dla handlujących, jak i rekompensata dla gmin, to ważna forma publicznego wsparcia w obecnym kryzysie.

Źródła: Ministerstwo Finansów, GUS
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jakie nowości w odmianach ziemniaka?

19 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka. Z uwagi na panujący stan pandemii w naszym kraju, posiedzenie to miało charakter...

Koszty i nieefektywne wsparcie

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie...

Nadal wyjątkowo ciepło i jeszcze sucho [POGODA]

Podlasie, Mazury, Warmia, południe, wschód, północ, centrum Mazowsza, Lubelskie, Góry Świętokrzyskie, wschód Małopolski i zachód Podkarpacia- tutaj w nocy pojawią się przymrozki do -5/-2...

Śledź nas

20,665FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły