wtorek, 26 stycznia, 2021

Rynek wieprzowiny. Marne szanse na poprawę w najbliższym czasie

-REKLAMA-

Dramat, który obecnie odgrywa się na rynku trzody chlewnej z każdym dniem pogłębia się. Ceny poniżej opłacalności produkcji, opóźnienia w odstawkach, ASF oraz napływ niemieckiej wieprzowiny do Polski to piekielne czynniki z którymi muszą mierzyć się hodowcy.  POLPIG alarmuje: Rynek żywca wieprzowego jest bliski załamania. Ceny skupu oferowane krajowym producentom świń poniżej 4 zł/kg żywca nie pokrywają kosztów produkcji. 

Jakie ceny figurowały na rynku trzody w 2 tygodniu listopada?

Polska

W drugim tygodniu listopada br. na rynku krajowym odnotowano dalszy spadek cen żywca wieprzowego. W dniach 09-15.11.2020 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 4,22 zł/kg, o 17 gr mniej niż w ubiegłym raporcie. Cena tego żywca była o 5% niższa niż przed miesiącem oraz o 27% niższa niż przed rokiem.

UE

W dniach 09–15.11.2020 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 137,01 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, względem 139,20 EUR.

Największy tygodniowy spadek cen odnotowano znowu w Holandii (o 5,2%), a największy wzrost – na Słowenii (o 3,8%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 123,35 EUR/100 kg względem 126,82  EUR/100 kg z zeszłego tygodnia.

W rozpatrywanym tygodniu listopada br. cena sprzedaży półtusz wieprzowych nie uległa zmianie i wynosiła 6,35 zł/kg,o 2% mniej niż tydzień wcześniej. Cena półtusz była o 3% niższa niż przed miesiącem i o 25% niższa niż przed rokiem. 

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Maria Chmal
źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kowr.gov.pl
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Powieje w centrum, na wschodzie i południu [POGODA]

W poniedziałek miejscami na wschodzie kraju spadło nawet ponad 25 cm śniegu. W nocy w całym kraju chwyci przymrozek. Na wschodzie do -2/0 stopni....

Od pola do stołu bez tajemnic?

Już w tym tygodniu: 28-29 stycznia br. Komisja Europejska organizuje spotkanie on-line (przez internet) dla podmiotów rolnych zainteresowanych składaniem propozycji programów informacyjnych i promocyjnych...

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy...

Śledź nas

20,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,160SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły