czwartek, 9 grudnia, 2021
spot_img

W najbliższych dniach uprawy przejdą jarowizację [POGODA]

-REKLAMA-spot_img

Przed nami najbardziej zimowy tydzień od 2 lat. Chociaż do prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem jednocześnie będzie nam daleko, ale czego spodziewać się po ocieplającym klimacie.

Krótki okres niskich temperatur występujących nawet podczas ciepłych zim jest wystarczający do prawidłowej jarowizacji późno sianych zbóż ozimych, a właśnie zbliżająca zima zapowiada się ciepła. Średnia temperatura dobowa na poziomie -1/1 stopnia Celsjusza wystarczy aby dokonał się proces jarowizacji.

Poniedziałkowy poranek zimny z temperaturą na poziomie -7/-2 stopnie zapowiada się na południu kraju. Zimno -6/-2 stopnie Celsjusza zobaczymy także w centrum. Te najniższe temperatury pojawią się tam, gdzie wystąpią rozpogodzenia, a tych szczególnie dużo nie będzie w tych regionach. Na pozostałym obszarze rozpogodzeń nie będzie nigdzie. Dodatkowo na Podlasiu, północy Lubelszczyzny oraz w rejonie Siedlec i Sokołowa Podlaskiego w nocy poprószy śnieg do 0,5-1,5 cm. W całym kraju możliwe mgły osadzające szadź.

W ciągu dnia na wschód od Wisły temperatura nie przekroczy 0/1 stopnia Celsjusza. Miejscami na wzniesieniach utrzyma się delikatny przymrozek.

Drobny śnieg popada jeszcze na wschodzie Podlasia i północy Lubelszczyzny do godzin południowych. Na zachodzie i wybrzeżu popada przelotny, słaby do 1 mm deszcz ze śniegiem lub śnieg. 

Na słońce możemy liczyć na południu i w centrum, a tuż przed zachodem słońca również na wschodzie.

Wtorek

O poranku mroźno w całym kraju. Od -1 stopnia Celsjusza na zachodzie kraju, poprzez -4/-2 stopnie na pozostałym obszarze. Miejscami na południu i Roztoczu do -7 stopni, a w górach do -10 stopni.

W ciągu dnia na południu, zaś od około południa również na wschodzie i w centrum sporo słońca. Na zachodzie pojawią się opady mżawki i niewielkiego śniegu- nie spadnie więcej jak 1-2 mm. wody. Temperatura w słońcu przejdzie na wschodzie, południu i w centrum na wartości dodatnie. W cieniu odnotujemy przeważnie około -1/0 stopnia Celsjusza. Na zachodzie pod chmurami do 1/3 stopni powyżej zera.

Środa

O poranku sporo pogodnego nieba na wschodzie, południu i w centrum. Dzięki temu temperatura spadnie tutaj do -10/-6 stopni Celsjusza. W kotlinach podgórskich i górskich spadki temperatury sięgną nawet -14/-11 stopni Celsjusza. Cieplej na zachodzie i północy- nie mniej niż -5/-2 stopnie Celsjusza.

W ciągu dnia na wschodzie i południu utrzyma się mróz na poziomie -3/-1 stopnia Celsjusza. W centrum około -2/0 stopni. Na zachodzie i północy delikatna odwilż na poziomie 1/3 stopni powyżej zera.

W ciągu dnia sucho ze sporą ilością słońca w większości kraju.

Czwartek

Nad ranem mroźno w całym kraju. Temperatura spadnie do -8/-4 stopni Celsjusza. Nieco cieplej na północy (Warmia, Pomorze Gdańskie)- (-4/-2 st.C). Możliwe, że w regionach podgórskich już o poranku pojawi się fen i tam lokalnie już około 0.

W ciągu dnia fen w górach ma się nasilać. Dzięki temu w miejscowościach podgórskich poczujemy już 4/7 stopni, ale powyżej zera. Na całym południu odwilż na poziomie 1/4 stopni powyżej zera. Na zachodzie około 1/3 stopni. W centrum i na wschodzie około 0, natomiast od Podlasia po Wzniesienia Mławskie oraz na Kaszubach około -2/0 stopnia Celsjusza w najcieplejszym momencie dnia.

Niestety nadal sucho i bez opadów. Na niebie sporo słońca.

Kolejne dni to duże ocieplenie na południu kraju. Powieje silny wiatr fenowy, który przez całą dobę podtrzyma w regionach podgórskich temperaturę powyżej 5 stopni, niekiedy popołudniami podbijając ją do nawet 11/14 stopni. Na wschodzie, południowym zachodzie i w centrum również ciepło na poziomie 4/10 stopni. Nieco chłodniej od Pomorza Szczecińskiego po Żuławy- około 2/5 stopni.

Niestety nadal bez opadów. Według prognoz grudzień zapisze się ciepło i sucho. Czy to zapowiedź kolejnej suchej wiosny? Listopad w wielu regionach Polski zapisze się jako miesiąc wyjątkowo suchy. 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,150SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x