niedziela, 28 lutego, 2021

Rynek giełdowy: wzrosty cen kukurydzy i nasion oleistych?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Najnowsze amerykańskie prognozy wspierają wzrosty cen kukurydzy i nasion oleistych

Na początku października kontynuowana jest hossa na rynku giełdowym zbóż i oleistych. W Chicago wymienione kontrakty wspinają się na coraz to nowe, nawet kilkuletnie maksima notowań. Przy okazji zyskują na wartości też unijne kontrakty. Po lekkiej korekcie spadkowej z końcówki września nie ma już śladu, a fundusze hedgingowe powiększają swoje długie pozycje w zbożach i kompleksie sojowym, licząc na dalszy wzrost notowań. Zachęcają do tego ostatnie prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Opublikowany w piątek 9-października miesięczny raport na temat podaży i popytu w USA i na świecie wywołał kilkuprocentowe wzrosty na rynku kukurydzy i soi, ale lekką korektę spadkową notowań amerykańskiej pszenicy, która wcześniej wspięła się na 5-letni szczyt.

Wspomniana prognoza uwzględniała silny spadek zapasów w USA pokazany w raporcie kwartalnym z 30-września. Obok zapasów początkowych, także produkcja amerykańskiej soi, kukurydzy i pszenicy została skorygowana w dół, podczas gdy podniesiona została prognozę eksportu amerykańskiej soi. W konsekwencji oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy kukurydzy, soi i pszenicy w USA zostały obniżone w stosunku do wrześniowej prognozy o 36,9%-soja, 13,4%-kukurydza i 4,6%-pszenica.

Za spadek amerykańskich zapasów kukurydzy i soi (wysokie ceny) odpowiada większy eksport (głównie do Chin), a za mniejsze zbiory deficyt opadów i huragan, który nawiedził 10 sierpnia duży pas upraw.

Śladem zmian w USA pogorszyły się też globalne bilanse kukurydzy i soi w październikowej prognozie USDA. Warto wspomnieć, że obok USA znaczne cięcie zbiorów kukurydzy dotyczy też Ukrainy (- 2 mln ton).

O ile w USA pogorszył się bilans pszenicy (m/m i r/r), to w ujęciu globalnym najnowsza prognoza zapowiada wzrost podaży i zapasów tego zboża.

W skali globalnej i tak już rekordowa produkcja pszenicy oraz zapasy końcowe jeszcze bardziej wzrosły (m/m). Odpowiada za to 5-milionowy wzrost produkcji pszenicy w Rosji, do 83 mln ton. Silny wzrost zbiorów w Rosji (m/m) z nawiązką zrekompensował mniejsze szacunki dla Ukrainy, Kanady, Argentyny i USA.

Rekordowa podaż i zapasy pszenicy nie przeszkadzają we wzroście cen tego zboża. Oczy inwestorów skupiają się na przeciągającej się dotkliwej suszy, która może ograniczyć areał zasiewów i rozwój pszenicy ozimej w Rosji i w USA, ograniczając potencjał przyszłorocznych zbiorów. Utrzymuje się jednocześnie silny popyt ze strony importerów, którzy robią zapasy w obliczu II fali pandemii coronawirusa. Rosja na początku sezonu zdominowała rynek eksportowy pszenicy,  a brak konkurencji chociażby ze strony UE winduje ceny tego zboża.

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych:

Kontrakt futures (najbliższa seria)Cena zamknięcia 09.10.2020Zmiana tygodniowaZmiana miesięcznaZmiana roczna
 Paryż – kukurydza (nowy zbiór)176,5 eur/t+3,4% (+5,75 eur/t)+5,9% (+9,75 eur/t)+7,1% (+11,75 eur/t)
Paryż – pszenica200,25 eur/t+1,8% (+3,5 eur/t)+4,8% (+9,25 eur/t)+12,0% (+21,25 eur/t)
Paryż – rzepak393,75 eur/t+1,1% (+4,25 eur/t)+3,1% (+12,0 eur/t)+1,8% (+7,0 eur/t)
Winnipeg – canola (kanadyjski rzepak)527,3 cad/t+2,0%+4,3%+13,8%
EUR/USD1,1824+0,92%+0,18%+7,78%
Kukurydza155,5 usd/t+4,1%+12,9%+0,2%
Chicago – pszenica (SRW)218,2 usd/t+3,6%+11,2%+18,7%
Chicago – soja391,7 usd/t+4,4%+8,8%+15,4%
Chicago – śruta sojowa400,2 usd/t+3,9%+16,8%+17,2%

RZUT OKA WYKRESY NOTOWAŃ – zamknięcie najbliższej serii futures z 09.10.2020:

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: USDA, CBoT, Euronext-Paryż

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ocieplenie i znowu ochłodzenie [POGODA]

W poniedziałek pojawi się pewien kłopot z temperaturą i wcale tak ciepło jak na mapie być nie musi. A to za sprawą mgieł, które...

Rekordowe ceny kukurydzy na mecie?

W minionym tygodniu na paryskiej giełdzie MATIF cena kukurydzy osiągnęła poziom 230 euro za tonę, czyli ponad tysiąc złotych. Dało to impuls do dalszego...

Rynek jaj. Na wartości tracą jaja ekologiczne i z wolnego wybiegu

Kolejny tydzień na rynku jaj obfitował w dalsze podwyżki spowodowane mniejszą podażą surowca. Nie zabrakło także niższych notowań, jednak dotyczyły one kategorii, które zazwyczaj...

Śledź nas

21,208FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły