poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Rok temu na polach panowała susza rolnicza. A jak teraz wygląda sytuacja?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W 2020 roku po bardzo ciepłej zimie w połowie marca zobaczyliśmy w wielu regionach białe krajobrazy. Te jednak były przerywnikiem między silnymi wiatrami, ciepłym powietrzem, niską wilgotnością i dużą ilością słońca. W rezultacie dokładnie 25 marca 2020 roku w całym kraju mieliśmy tan najwyższego zagrożenia pożarami co w marcu nie zdarzyło się nigdy wcześniej.

Zestawiliśmy mapę zagrożenia pożarowego z 25 marca tego roku z ubiegłym i widzimy zdecydowanie poprawę sytuacji. Nieco suszej jest na Ziemi Lubuskiej, gdzie ostatnie nie spadł śnieg, jak miało to miejsce w innych regionach Polski, który dostarczył trochę wilgoci.

Wielu obsiało już swoje pola zbożami jarymi i na lekkich glebach ponownie się kurzy. Sytuacja wilgotności gleby w warstwie 0-7 centymetrów już tak kolorowo nie wygląda jak na końcówkę marca. Wody wciąż brakuje w porównaniu z ubiegłymi latami. Więcej wilgoci jest na glebach, które wolno przepuszczają wodę wgłąb profilu glebowego jak i te które wolno odparowywują jak glina.

Bardzo mało wody mamy również głęboko pod ziemią. Jeśli opady by teraz zanikły to susza powróciłaby już po Świętach Wielkanocnych.

Prognozy pogody są jednak obiecujące i w najbliższej przyszłości od czasu do czasu popada. Póki co ulew nie widać, jednak w większości kraju przez najbliższe 7 dni spadnie przynajmniej 5-7 mm deszczu. Najwięcej opadów wystąpi między Suwalszczyzną, Mazurami, Warmią a Kaszubami- w tydzień spadnie nawet do 10 mm deszczu, zaś najsuszej na południowym zachodzie i w centrum kraju- miejscami spadnie tylko około 1-5 mm deszczu.

Przed nami również ochłodzenie na początku kwietnia i spora ilośc chmur, która spowolni parowanie z powierzchni ziemi.

Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
https://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/

Foto: Pexels

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,698FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły