czwartek, 4 marca, 2021

Program Konopny – atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi dynamicznie rozwija działalność związaną z upowszechnieniem upraw i komercjalizacją polskich odmian konopi przemysłowych.

Instytut posiada prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie hodowli, uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. W tym okresie opracował potencjał, który stał się atrakcyjny biznesowo dla międzynarodowych podmiotów działających w obszarze konopi przemysłowych. Szczególnie cenne są odmiany Instytutu, których wysoka jakość została potwierdzona między innymi przez Departament Rolnictwa Stanu Colorado, USA. Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla powołanego w 2018 roku Programu Konopnego, który corocznie zwiększa o niemal 100% liczbę rolników uprawiających polskie, należące do Instytutu odmiany konopi przemysłowych w celu produkcji najwyższej jakości materiału nasiennego. Posiadamy dużą grupę doświadczanych plantatorów, jednak, z uwagi na duże zainteresowanie naszym materiałem nasiennym na sezon 2020/2021 poszukujemy nowych rolników, zainteresowanych poprawą rentowności swoich upraw. Program Konopny to także wydzielona struktura organizacyjna. O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni.

W ramach Programu oferujemy rolnikom:

  • Uprawę odmian o bezpiecznym (poniżej 0,2%) poziomie THC
  • Wysokiej jakości materiał nasienny
  • Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen
  • Atrakcyjną rentowność, przychód z hektara nawet 20 000 zł
  • Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.
  • Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
  • Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
  • Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie
    organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kondycja ozimin przed zimą

Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych. Poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, pracownicy Instytutu dostępni są telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji.

Współpraca z Instytutem w ramach Programu Konopnego to atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika. Przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie do 15 000 zł zł/ha. Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu. Łączny przychód może wynieść nawet 20 000 zł/ha – nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych. Program Konopny to również pakiet usług związanych z uprawą i oceną wytworzonego materiału. Oferujemy usługę koszenia materiału roślinnego a także usługi laboratoryjne w zakresie analizy zawartości kannabinoidów, oceny słomy i włókna oraz właściwości fizykochemicznych wyrobów włókienniczych zawierających włókna naturalne.

Zapraszamy do współpracy rolników z każdego województwa i zachęcamy do lektury naszej strony www.programkonopny.pl Z uwagi na wymagania formalne dotyczące zgłoszeń upraw prosimy o jak najszybszy kontakt w celu przygotowania niezbędnych dokumentów zgłoszeniowych do gmin.

 

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Termiczna zima opanuje cały kraj [POGODA]

W nocy na froncie chłodnym od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów pojawią się opady deszczu, które o północy w górach przejdą w opady śniegu....

De Heus wykupił Golpasz

Z początkiem marca br. zaszła duża strukturalna zmiana na rynku produkcji i sprzedaży pasz. Stało się tak za sprawą zakupu całościowego pakietu udziałów firmy Golpasz...

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających” powraca

W sezonie 2021 firma Sumi Agro Poland rusza z kampanią  „Budujemypopulację owadów zapylających”. Tym razem w nowej odsłonie. W ramach kampanii firma przygotowała m.in. 1100...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,420SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły