sobota, 27 lutego, 2021

Potrzebujemy niezależnych laboratoriów odwoławczych

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Zarząd KRIR VI kadencji

Od pierwszego Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji minął niespełna miesiąc. Powołany we wrześniu Zarząd KRIR zgłosił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie powołania niezależnego laboratorium badającego jakość produktów rolniczych.

Zawartość glutenu, stopień zaolejenia – gdzie sprawdzić?

Celem powołania niezależnego laboratorium odwoławczego jest stworzenie instytucji odwoławczej, w której rolnicy będą mogli w sposób wiarygodny ocenić jakość swoich płodów rolnych. W obecnej sytuacji rolnicy (jak i dostawcy produktów rolnych) nie mają możliwości niezależnego potwierdzenia poziomu jakościowego dostarczanych produktów, co uzależnia ich od oceny i badań wykonywanych przez kupującego.

Badania jakościowe

Weryfikacji oceny jakościowej w niezależnym laboratorium mają podlegać m. in. zboża, produkty przerobu buraków – cukier, wysłodki, a także mleko itp.

Plany umocnienia pozycji rynkowej rolników

W związku z planowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi działaniami umacniającymi pozycję rynkową producentów rolnych kluczowym jest utworzenie niezależnego laboratorium odwoławczego, które umożliwi ocenę jakości produktów rolno-spożywczych – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

KRIR nie wyklucza także możliwości zarekomendowania lub wskazania na terenie kraju laboratoriów, w których rolnicy mogliby zlecić niezbędne analizy jakościowe.

Źródło: KRIR

-REKLAMA-
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,192FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły