Pierwsza edycja Potato Days Poland 2019, nowej imprezy w kalendarzu wystaw rolniczych odbyła się w Udaninie w dniach 6-7 września. Bogaty program plenerowej imprezy obejmował możliwość oglądania stoisk z ofertą najnowszych technologii i bogatej kolekcji odmian ziemniaków. | Krzysztof Grzeszczyk

Nie zabrakło specjalistycznej wiedzy, która jest niezbędna w osiąganiu wysokich i stabilnych plonów w uprawie ziemniaka. Ponadto program wystawy obejmował pokazy kombajnów do zbioru ziemniaków i sprzęt do ich selekcjonowania na różnie frakcje. Wystawa Potato Days Poland została zorganizowana przez DLG Agro Food.

Gospodarstwo ziemniaczane

Miejscem prezentacji było gospodarstwo „Polboto”, które funkcjonuje na rynku od 1995 roku. Właścicielem gospodarstwa jest Eildert Derk Oldenziel. Areał gospodarstwa liczy ok. 700 ha. W płodozmianie występuje jęczmień, rzepak, pszenica, buraki cukrowe i ziemniaki. Te ostatnie są uprawiane na powierzchni ponad 200 ha. Wyprodukowany surowiec jest dostarczany do firmy McCain.

Kombajny do zbioru ziemniaków

W pokazach brał udział m.in. sprzęt pracujący w gospodarstwie. Wśród kombajnów zwiedzający mieli okazją oglądać sprzęt Grimme model SE 170-60. Kolejny to Spirit 8200 z firmy AVR. Poza tym pracował Keiler II z firmy Ropa. Sprzęt samojezdny był reprezentowany przez kombajn Puma 3 z firmy AVR.

Maszyny do transportu i sortowania

Wykopane ziemniaku były wyładowywane na przyczepy skorupowe firmy Joskin i Fliegl. Zebrane ziemniaki były następnie selekcjonowanie na maszynie MH240 firmy Miedema i dalej transportowane przenośnikiem taśmowym Miedema ML 1970 na naczepą auta ciężarowego. Kolejna maszyna do tego samego celu to sprzęt z firmy Sator.

Nie tylko zbiór

Po zbiorze ziemniaków zaprezentowano sprzęt uprawowy. W pokazach brał udział agregat TopDown 400 z firmy Väderstad. Kolejny to brona wirnikowa Lion 6000 z firmy Pöttinger. Wśród maszyn pokazowych wystawiono również sadzarkę 4-rzędową Structural PM 40 z firmy AVR.

Poniżej prezentujemy krótką relację foto i wideo z imprezy.