wtorek, 2 marca, 2021

Ponad 8 miliardów euro dla rolnictwa

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Parlament i Komisja Europejska przyspieszają pomoc

Potęgująca się pandemia koronawirusa skłoniła Parlament i Komisję Europejską do podjęcia ważnej dla rolników decyzji. We wtorek (10 listopada br.), zawarto wstępne porozumienie dotyczące środków pomocowych dla rolników, producentów żywności i obszarów rolniczych, które wesprze ich w wychodzeniu z obecnego kryzysu.

Pomoc już w przyszłym roku?

Zgodnie z tym porozumieniem europejskie środki pomocowe trafią do rolników w 2021 i 2022 roku, a nie jak wcześniej zakładano w latach 2022-2024. A w tym:

– około trzydzieści procent z wynoszącej 8,07 miliardów Euro puli zostanie udostępnione w 2021 roku, a pozostałe 70% w 2022 roku,

– ogólnie, co najmniej 37% budżetu przeznaczone będzie na działania związane ze środowiskiem i klimatem,

– co najmniej 55% funduszy otrzymają młodzi rolnicy na elastyczną, zrównoważoną pod względem środowiskowym i cyfrową odbudowę swoich gospodarstw. Wsparcie dotyczyć będzie też m.in. budowania tzw. start-upów (czyli nowych i innowacyjnych przedsiębiorstw) oraz inwestycji w istniejące gospodarstwa rolne.

Do 100 tysięcy euro na start-upy!

Natomiast te działania rolników i przetwórców żywności, które realnie przyczyniają się do zrównoważonego i cyfrowego rozwoju, mogą być dofinansowywane nawet do kwot odpowiadających 75 procentom poniesionych kosztów. Z 70 do 100 tysięcy Euro zwiększono także najwyższą możliwą wysokość dofinansowań start-upów w ramach Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Ponadto, udział funduszy, które zostaną wydane na działania proekologiczne, nie będzie mógł być mniejszy od tego, który obecnie przeznacza się na ten cel w ramach unijnych programów rozwoju rolnictwa.

Bez obciążeń dla państw

Regułą ma być także większe dofinansowanie programów i projektów z funduszy UE bez wkładu z budżetów krajowych.

Ponadto na powyższe działania Unia Europejska zapewni nawet do stu procent środków dostępnych w dodatkowym budżecie pochodzącym z narzędzia rozwojowego pod nazwą: Next Generation EU. Przy czym, do tego mechanizmu państwa członkowskie Unii nie będą musiały dokładać się ze swoich budżetów krajowych.

Next GenerationUE w WPR

Treść planu odbudowy Next Generation EU zostanie włączona do regulacji przejściowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy WPR będą musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę UE przed jej wejściem w życie, czyli przed 1 stycznia 2021 roku.

Powyższe polityczne porozumienie czeka obecnie na oficjalne zatwierdzenie przez Parlament i Radę UE. Powinno to nastąpić już w nadchodzących tygodniach.

Źródło: Parlament Europejski
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,235FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły