niedziela, 20 czerwca, 2021

Ponad 5 miliardów dla popegeerowskich wsi

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ponad 3,6 tys. wniosków na łączną kwotę około 5 mld zł to wynik naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y. Nadzór nad realizacją programu powierzono Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Rząd stara się zadbać o tereny na których przez lata brakowało inwestycji. Stąd idea aby gminy popegeerowskie otrzymały wsparcie w wysokości 250 mln zł na inwestycje – wyjaśnia Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji  Paweł Szefernaker. 

Trwa ocena wniosków

Na obecnym etapie wnioski o dofinansowanie działań oceniane są przez wojewodów. Następnie trafią do Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która została powołana przy Prezesie Rady Ministrów. Natomiast po rozstrzygnięciu naboru gminy otrzymają pomoc 

– Nabór wniosków zostanie rozstrzygnięty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe – zapewnia wiceminister Paweł Szefernaker. 

Dodajmy, że w czasie naboru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na kilkaset pytań. Wątpliwości interpretacyjne były wyjaśniane na bieżąco. Ministerstwo ma też przygotować raport w sprawie  rodzaju inwestycji najczęściej wskazywanych przez gminy. Dokument będzie podstawą do kształtowania przyszłej  polityki rządu na obszarach popegeerowskich. 

Kanalizacja, drogi, obiekty

Przypomnijmy, że nabór trwał od 4 stycznia do 12 lutego br.  Gminy w ramach RFIL sfinansować mogą budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej albo  lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją, a także  przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Jak zapewnia MSWiA katalog zadań inwestycyjnych na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty. 
 
Źródło: MSWiA
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Upał będzie narastał [POGODA]

W nocy gorąco na zachodzie, północy i w centrum gdzie będzie od 20 do 23 stopni, a lokalnie na wybrzeżu do 24 stopni. Tym...

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły