czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Ponad 3 000 świń do likwidacji. Gdzie tym razem?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ponad 3 000 świń do likwidacji

Trzy kolejne ogniska ASF

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii na podstawie wyników badań laboratorium w Puławach, na terenie Polski wyznaczono trzy kolejne w tym roku ogniska ASF. Tym razem w województwach: lubelskim (2 ogniska) i podkarpackim (1 ognisko).

Gorajec-Zagroble-Kolonia

Ognisko ASF nr 10 – zostało wyznaczone w gospodarstwie położonym w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. W gospodarstwie tym utrzymywano 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury). Ognisko znajduje się na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Ułazów

Ognisko ASF nr 11 – znajduje się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur). Gospodarstwo usytuowane jest w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Ognisko wykryto na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Smoryń

Ognisko ASF nr 12 – wykryto je w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników). Gospodarstwo to położone jest w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Ognisko położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.

Wdrożono procedury likwidacyjne

We wszystkich trzech wyżej opisanych przypadkach, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła przewidziane prawem procedury likwidacji ognisk choroby. Podstawą do tego jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły