piątek, 16 kwietnia, 2021

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną na lata 2023-2027. 

20 procent na eko-schematy

Zdaniem FBZPR na eko-schematy winno się przeznaczyć maksymalnie 20% dopłat bezpośrednich. Natomiast propozycja mówiąca o 30%, z uwagi na przewidywany drastycznie negatywny wpływ na dochodowość produkcji, jest dla polskich rolników nie do zaakceptowania. 

Ważne jest też utrzymanie maksymalnie wysokiego transferu funduszy z drugiego do pierwszego filaru WPR. 

– Propozycja, aby było to zaledwie 12% również jest dla nas nie do zaakceptowania – stwierdza stanowczo Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. – Jest tak ponieważ cały czas otrzymujemy dopłaty niższe niż rolnicy w krajach członkowskich Unii Europejskiej z dłuższym niż Polska stażem. A zatem w przypadku naszego kraju wartość ta powinna osiągnąć nawet 30 procent!  

Przeciwni 25 procentom

Rolnicy i producenci rolni zrzeszeni w FBZPR podważają też sens zapisu zawartego w strategii „Od pola do stołu”, który zakłada obowiązek przeznaczenia przynajmniej 25% gruntów rolnych podprodukcję ekologiczną. Organizacja jest zdania, że taka decyzja powinna być dobrowolna, a gospodarstwa ją podejmujące winny zyskać wsparcie. 

– Jeśli natomiast będzie zapotrzebowanie na żywność ekologiczną to na pewno znajdą się farmerzy, którzy ją wyprodukują – zauważa Marian Sikora. – Niech więc o wszystkim zdecyduje popyt.

Czy Komisja się spisze?

Polskie organizacje rolnicze wyrażają nadzieję, że porozumienia w sprawie WPR zostaną zawarte zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Tak, aby po okresie przejściowym, negocjowana obecnie Wspólna Polityka Rolna weszła w życie z początkiem 2023 r. Wiele jednak zależy od postawy Komisji Europejskiej, która zdaniem FBZPR powinna być moderatorem negocjacji i szukać kompromisu między Radą a Parlamentem UE. Winno się też uwzględnić zawarte w strategiach, oczekiwania państw członkowskich Unii. Dodajmy, że FBZPR to jedna z polskich organizacji   stowarzyszonych w europejskiej rolniczej i spółdzielczej federacji COPA-COGECA. 

Źródło: FBZPR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Wsparcie na klęski i ASF. Nawet do 300 tysięcy złotych

Do 31 grudnia br. potrwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach Poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej...

Na wschodzie i północy sporo słońca [POGODA]

W sobotę zagrzmi miejscami od Poznania po Mławę, Pułtusk, Siedlce, Olsztyn. W nocy pochmurno na zachodzie, południu i w centrum- tu deszczowo, z tym,...

Produkcja i eksport na minimalnym poziomie. Ukraiński gigant na skraju opłacalności

Znana firma Avangardco od roku zmaga się z dramatyczną sytuacją. Przedsiębiorstwo w przeciągu roku zmniejszyła produkcję jaj aż o połowę. Siłą motoryczną kryzysu jest...

Śledź nas

21,741FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły