niedziela, 28 lutego, 2021

PiS złoży nowy projekt Piątki dla zwierząt! Bosak: to fatalna wiadomość

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ma być to projekt poselski. W jakim kształcie i jakie tam będą zapisy – na dzień dzisiejszy nie potrafię odpowiedzieć. Ale ta ustawa, która wróciła z Senatu, nie będzie dalej procedowana – powiedział w rozmowie dla Radia Poznań Ryszard Bartosik, Wiceminister Rolnictwa.

Piątka dla zwierząt schowana do szuflady?

Oznacza to, że prace nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt nie będą wznowione jeżeli chodzi o kształt zaproponowany w ramach tzw. Piątki dla zwierząt. W pierwotnej wersji ustawa zakładała m. in. likwidację hodowli zwierząt futerkowych oraz całkowity zakaz uboju rytualnego. Po licznych protestach rolników, m. in. blokadach dróg w całym kraju, protestach i manifestacjach w Warszawie a także pod biurami poselskimi senatorowie zaproponowali zmiany łagodzące ustawę, np. dopuszczając ubój religijny drobiu.

Po pracach senackich ustawa miała ponownie trafić do Sejmu, gdzie na wtorek 27.10 zaplanowane były prace Komisji Rolnictwa. Zebranie Komisji nie doszło do skutku, najprawdopodobniej ze względu na incydent, który miał miejsce podczas obrad Sejmu tego samego dnia (kontrowersje w sprawie ustawy aborcyjnej).

Niezmienne stanowisko PiS

Rolnicy jednak nie mogą jeszcze mówić o pełnym sukcesie. Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wrócą z pewnością do Sejmu, jednak jak zapowiedział wiceminister Bartosik, kształt projektu poselskiego jest jeszcze nieznany.

Na profilu Twitter posłanki Prawa i Sprawiedliwości, Anity Czerwińskiej pojawił się także wpis zapowiadający twarde stanowisko partii w sprawie ochrony zwierząt.

Stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne. Nie wycofujemy się z #PiątkaDlaZwierząt – napisała Anita Czerwińska, Rzecznik PiS.

Nowy projekt bez konsultacji społecznych?

Na zapowiedzi projektu poselskiego zareagował także Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. W poście na swoim profilu facebookowym pisze:

Już wczoraj minister rolnictwa Puda potwierdził, że powstaje nowy projekt ustawy w sprawie hodowli i uboju zwierząt. Projekt ten zostanie złożony jako projekt poselski, czyli z pominięciem wszelkich konsultacji społecznych! Jeśli miałby on realizować te same założenia co „piątka dla zwierząt” to jest to fatalna wiadomość (…).

Fot. Krzysztof Bosak/FB

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły