czwartek, 4 marca, 2021

Niemieckie świnie ze stref ASF

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Import świń z Niemiec do Polski, szczególnie w kontekście rozwoju epidemii ASF i drastycznego spadku cen skupu żywca w naszym kraju to temat bardzo gorący. Wszyscy żywo mają w pamięci akcje protestacyjne rolników, łącznie z niedawną nocną akcją liczenia tirów na granicy naszych państw, która zakończyła się blokadą jednego z wielkopolskich zakładów.  

Interwencja PIR

Temat ten podjęła też Podlaska Izba Rolnicza, która zwróciła się do Głównego Lekarza Weterynarii z oficjalnym wnioskiem o wyjaśnienie kwestii importu żywca wieprzowego z Niemiec do Polski. W uzasadnieniu wniosku wyjaśniono, że krajowi hodowcy trzody chlewnej bez ustanku przekazują rolniczemu samorządowi informacje o tym, że do Polski w sposób ciągły przywożone są świnie w cenie ok. 2,50 zł/kg. Natomiast sama niemiecka trzoda chlewna pochodzi ze stref objętych ASF. 

„Zakłady mięsne w Niemczech nie chcą takich świń ani kupować, ani przetwarzać. Dlatego zamiast zdrowe świnie przeznaczać do utylizacji, eksportuje się je do Polski w bardzo niskiej cenie. Straty niemieckich hodowców trzody chlewnej spowodowane przez ASF, a wynikające z obniżenia dochodów, są wyrównywane przez niemiecki rząd.” – czytamy we wniosku PIR. 

Destabilizacja polskiego rynku

Zarząd Podlaskiej Izby zauważa też, że przywożone z Niemiec świnie w cenie 2,50 zł/kg mocno destabilizują polski rynek trzody chlewnej. A w efekcie tego rodzaju działań ceny żywca wieprzowego kształtują się na poziomie poniżej 3,50 zł/kg. 

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej w imieniu polskich hodowców trzody chlewnej prosi więc GLW o interwencję a także o zatrzymanie importu żywych świń z Niemiec – tych które pochodzą ze stref objętych ASF. 
 
Źródło: PIR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Komisarz Wojciechowski o Nowym Zielonym Ładzie

- To co się teraz dzieje w Polsce i w Europie przypomina tak zwany australijski wyścig, czyli taki w którym zawodnicy wchodzą w kolejne okrążenia...

Termiczna zima opanuje cały kraj [POGODA]

W nocy na froncie chłodnym od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów pojawią się opady deszczu, które o północy w górach przejdą w opady śniegu....

De Heus wykupił Golpasz

Z początkiem marca br. zaszła duża strukturalna zmiana na rynku produkcji i sprzedaży pasz. Stało się tak za sprawą zakupu całościowego pakietu udziałów firmy Golpasz...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,450SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły