środa, 3 marca, 2021

Nie wiesz gdzie sprzedać żyto? Od dziś możesz zrobić to na giełdzie! [24.07.2020]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Żyto na giełdzie RTRS

Czy rolnicy więcej zarobią?

Od dziś (24 lipca br.), Towarowa Giełda Energii (TGE – GPW) wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C. Obrót żytem podobnie jak wcześniej wdrożoną pszenicą, prowadzony będzie w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegać będą natychmiastowemu wykonaniu. Ponadto, operacje realizowane będą równolegle w systemach kursu jednolitego i aukcyjnym.

– Celem jest umożliwienie rolnikom wyższych zarobków w bezpiecznych i transparentnych warunkach, które daje giełda.  Natomiast wprowadzenie żyta, czyli następnego produktu do obrotu na RTRS wynika z analizy potrzeb jego uczestników i oznacza przejście do kolejnego etapu rozwoju giełdy rolnej –  wyjaśnia Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Na czym to polega?

Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, odbywał się będzie w dwóch systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym.

Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie.

Natomiast system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.

 

Zadania Platformy Żywnościowej

Powyższe zadania realizowane będą w tamach zadań opisywanej już przez nas Platformy Żywnościowej, której podstawą jest TGE – GPW, IRGiT (Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych) i Magazyny Autoryzowane. Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa – bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – wysoką jakość przechowywanego towaru.

Od uruchomienia RTRS na rynku funkcjonują 32 autoryzowane magazyny oraz dopuszczone są 3 domy maklerskie. Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

AGRO-Unia przeciw projektowi KPO!

Dziś (3 marca br.), podczas specjalnej konferencji prasowej w centrum w Warszawy, Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia odniósł się do konsultowanego obecnie rządowego projektu Krajowego...

IGC podniosła swoją prognozę zbiorów zbóż w tym sezonie

W swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zwiększyła globalną produkcję zbóż w sezonie 2020/21 do rekordowych 2,216 mld ton, w porównaniu z 2,210...

Sprawdź czy nie zawieszą ci renty albo emerytury?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokości nowych kwot miesięcznego przychodu decydujących o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 marca 2021 r. A zatem...

Śledź nas

21,246FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,360SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły