wtorek, 13 kwietnia, 2021

Mocniejszy głos państw?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa państw członkowskich Unii Europejskiej AGRIFISH, które odbyło się w Brukseli w dniach 22-23 marca br.

Uproszczona WPR?

Ministrowie podjęli m.in. temat Krajowych Planów Strategicznych dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, a także tak zwanego nowego modelu jej wdrażania. Delegacja francuska przygotowała dokument, w którym zwracano uwagę na konieczność uproszczenia WPR.

– Doceniamy zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące przygotowania Krajowych Planów Strategicznych – podkreślał podczas dyskusji Minister Grzegorz Puda. – Jednak traktujemy je kierunkowo, a nie jako ściśle zobowiązanie. Zalecenia będą pomocne przy określaniu kierunku zmian, które będą wspierać interwencje w ramach krajowych planów strategicznych. Nie mogą one natomiast przesądzać o celach – cele określą same państwa uwzględniając własne uwarunkowania, możliwości i potrzeby. Dodajmy, że delegacja polska poparła propozycję Francji.

Aktywny rolnik i dopłaty

Podczas spotkania ministrów omawiano również  kompromisowe propozycje dotyczące WPR. Te przygotowała Prezydencja Portugalska. 
Do ważnych spraw zaliczono tu ścisłe ukierunkowanie wsparcia, a także prace nad definicją aktywnego – rzeczywistego rolnika.

Polska za przejściowym wsparciem

Minister Rolnictwa Grzegorz Puda podkreślał także, że Polska popiera propozycję Parlamentu Europejskiego w zakresie przejściowego wsparcia krajowego. Pozwala to na utrzymanie pomocy dla rolnictwa na stałym poziomie.

3 procent dla młodych rolników

Minister Grzegorz Puda akcentował też potrzebę elastyczności przy ustalaniu zasad przyznawania płatności redystrybucyjnej. Poinformował, że Polska może zgodzić się na zwiększenie do 3% minimalnego poziomu wsparcia dla młodych rolników, uwzględniając wydatki w obu filarach WPR.

Poparcie dla bezpieczeństwa rynku

Natomiast w odniesieniu do unijnej wspólnej organizacji rynków rolnych Minister Grzegorz Puda stwierdził, że Polska popiera te poprawki Parlamentu Europejskiego, które dotyczą zwiększenia skuteczności siatki bezpieczeństwa, czyli narzędzi zapobiegania kryzysom, a także środków wyjątkowych. Jest też poparcie dla  zapewnienia lepszej ochrony unijnego rynku i dla zachowania równych warunków konkurencji w relacjach z krajami trzecimi.
 
Źródło i foto: MRiRW

-REKLAMA-
Poprzedni artykułPolska bez rolnictwa?
Następny artykułKrytycznie o rządowych planach
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły